Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Westerplatczyk na cmentarzu w Oświęcimiu
Wczoraj, 1 września, przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie odwiedzili groby żołnierzy pochowanych w Małopolsce, którzy we wrześniu 1939 roku, bronili Westerplatte.
- Jest to element ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej IPN, przypominającej o bohaterskich żołnierza Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Akcję zainicjował przed dwoma laty IPN w Szczecinie
- informują w krakowskim Oddziale IPN.
Dyrektor IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał odwiedził m.in. groby westerplatczyków w Oświęcimiu i Kleczy Dolnej (pow. wadowicki) – Franciszka Wolasa i ks. Leona Bemke.
Franciszek Wolas urodził się w 1916 r. w Gierałtowicach koło Wadowic. W latach 1938-1939 odbywał służbę wojskową m.in. na Westerplatte. Brał udział w obronie półwyspu. Po kapitulacji został osadzony w obozie dla jeńców wojennych, a stamtąd wysłany w 1940 r. na roboty przymusowe do Iławy w Prusach Wschodnich. Od 1946 r. pracował jako ślusarz w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu. Od 1976 r. był na emeryturze. Zmarł w 1989 r. i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu.
Ks. Leon Bemke był kapelanem załogi na Westerplatte
Pamięć drugiego z westerplatczyków ks. Leona Bemke obok szefa krakowskiego IPN uczcili wiceburmistrz Wadowic Marta Budzyńska, sołtys Kleczy Dolnej Ireneusz Chrapała i ks. Jacek Jezierski, rektor pallotynów na Kopcu w Kleczy.
Leon Bemke urodził się w 1897 r. w rodzinie kaszubskiej w Tupadłach. Ukończył Gimnazjum Księży Pallotynów na Kopcu. W 1925 r. uzyskał święcenia kapłańskie. W 1934 r. został wysłany do Wolnego Miasta Gdańska w celu objęcia opieki duszpasterskiej nad polską ludnością. Od września 1936 r. był kapelanem załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
1 września 1939 r. nie zdołał dotrzeć na Westerplatte, gdyż został aresztowany przez niemieckich policjantów. Dzięki zabiegom dyplomatycznym został zwolniony. Udało mu się przedostać na Litwę, a stamtąd do Szwecji. Przedostał się do Francji, gdzie był kapelanem 2. Warszawskiego Pułku Artylerii Lekkiej 2. Dywizji Strzelców Pieszych. Po wojnie przebywał we Francji i USA. Do kraju wrócił na stałe w 1976 r. Zmarł w 1984 r. Został pochowany na cmentarzu przyklasztornym przy Collegium Marianum w Kleczy Dolnej.
Wcześniej dyrektor Musiał wspólnie z konsulem generalnym Węgier w Krakowie Tiborem Gerencsérem, wicewojewodą małopolskim Ryszardem Pagaczem, dowódcą 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk. Pawłem Bigosem i szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk. Marcinem Żalem złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach obrońców Westerplatte, pochowanych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie – Mieczysława Słabego i Franciszka Dąbrowskiego.
Piąty z westerplatczyków Michał Łata, którego grób znajduje się w Małopolsce pochowany został w Otfinowie (gm. Żabno). Była tam
zastępca dyrektora IPN Cecylia Radoń.
- Tłok w Tatrach? Zobacz gdzie pojechać, by uniknąć tłumów
- Etnomania 2021 w Wygiełzowie, czyli podróż do przeszłości [ZDJĘCIA]
- Nad Jeziorem Mucharskim. Atak lisów na kiełbaski z grilla i inne dziwne zdarzenia
- Awantury i przemoc domowa zakończyła się zabójstwem. Czy można było tego uniknąć?
- Na trasie Kraków - Oświęcim powstanie nowy przystanek "Energylandia"
- Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej [ZDJĘCIA]
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
