https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Stadt Auschwitz 1939-45”. Wystawa w Muzeum Zamek w Oświęcimiu towarzyszy obchodom 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Jerzy Zaborski
Wernisaż wystawy "Stadt Auschwitz 1939-45" zaplanowano w Muzeum Zamek w Oświęcimiu na 23 stycznia 2025
Wernisaż wystawy "Stadt Auschwitz 1939-45" zaplanowano w Muzeum Zamek w Oświęcimiu na 23 stycznia 2025 Muzeum Zamek w Oświęcimiu
270 fotografii, dokumentów, planów, map, wycinków z gazet. Treść wystawy skupiająca się na losach przedwojennych mieszkańców miasta – Polaków i Żydów – podczas niemieckiej okupacji, ukazując codzienne życie w pobliżu największego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wernisaż wystawy „Stadt Auschwitz 1939-45”, towarzyszącej obchodom 80. rocznicy wyzwolenia Oświęcimia i obozu Auschwitz-Birkenau, a odbędzie się 23 stycznia 2025, o godz. 18. Wystawa będzie eksponowana do 1 czerwca.

Okres 1972 dni, wyznaczony granicznymi datmi – 4 września 1939 roku, gdy wojska niemieckie zajęły Oświęcim, i 27 stycznia 1945 roku, gdy w mieście pojawili się żołnierze 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego – na zawsze zmienił sposób postrzegania Oświęcimia. Miasta o ponad 800-letniej historii. Wielu mieszkańców, którzy przeżyli wojnę, straciło swoich bliskich, zdrowie oraz, a w wyniku wysiedleń i grabieży, cały dobytek. Ten czas oznaczał również koniec trwającego od pierwszej połowy XVI w. osadnictwa żydowskiego na tym terenie.

- Wystawa ukazuje historię miasta od lata 1939 roku, gdy trwały przygotowania do wojny, aż po okres po wyzwoleniu, w styczniu 1945 roku. To wtedy wysiedleni i wywiezieni przedwojenni mieszkańcy zaczęli wracać do Oświęcimia, a na terenie byłego obozu Auschwitz działały szpitale Polskiego Czerwonego Krzyża, niosące pomoc wyzwolonym więźniom, w których pracowali również oświęcimianie – informują w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Ekspozycja obejmuje łącznie 270 fotografii, dokumentów, planów, map, wycinków z gazet i in. Treść wystawy skupia się na losach przedwojennych mieszkańców miasta – Polaków i Żydów – podczas niemieckiej okupacji, ukazując codzienne życie w pobliżu największego obozu koncentracyjnego i zagłady. Ważnym bohaterem ekspozycji jest również samo miasto i zmiany, jakie w nim zaszły w wyniku realizacji planów przebudowy na wzór niemieckiego osadnictwa na wschodzie.

- Dziś żyją już tylko nieliczni świadkowie tamtych wydarzeń. Pamięć o okupacji pozostanie zapisana we wspomnieniach, książkach, dokumentach, zdjęciach… Od nas zależy, czy wyciągniemy z nich lekcję na przyszłość – dodają w Muzeum Zamek.

  • Wystawę merytorycznie i graficznie opracowały jej kuratorki: Barbara Daczyńska i Joanna Sieranc-Sadza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska