Okres 1972 dni, wyznaczony granicznymi datmi – 4 września 1939 roku, gdy wojska niemieckie zajęły Oświęcim, i 27 stycznia 1945 roku, gdy w mieście pojawili się żołnierze 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego – na zawsze zmienił sposób postrzegania Oświęcimia. Miasta o ponad 800-letniej historii. Wielu mieszkańców, którzy przeżyli wojnę, straciło swoich bliskich, zdrowie oraz, a w wyniku wysiedleń i grabieży, cały dobytek. Ten czas oznaczał również koniec trwającego od pierwszej połowy XVI w. osadnictwa żydowskiego na tym terenie.
- Wystawa ukazuje historię miasta od lata 1939 roku, gdy trwały przygotowania do wojny, aż po okres po wyzwoleniu, w styczniu 1945 roku. To wtedy wysiedleni i wywiezieni przedwojenni mieszkańcy zaczęli wracać do Oświęcimia, a na terenie byłego obozu Auschwitz działały szpitale Polskiego Czerwonego Krzyża, niosące pomoc wyzwolonym więźniom, w których pracowali również oświęcimianie – informują w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Ekspozycja obejmuje łącznie 270 fotografii, dokumentów, planów, map, wycinków z gazet i in. Treść wystawy skupia się na losach przedwojennych mieszkańców miasta – Polaków i Żydów – podczas niemieckiej okupacji, ukazując codzienne życie w pobliżu największego obozu koncentracyjnego i zagłady. Ważnym bohaterem ekspozycji jest również samo miasto i zmiany, jakie w nim zaszły w wyniku realizacji planów przebudowy na wzór niemieckiego osadnictwa na wschodzie.
- Dziś żyją już tylko nieliczni świadkowie tamtych wydarzeń. Pamięć o okupacji pozostanie zapisana we wspomnieniach, książkach, dokumentach, zdjęciach… Od nas zależy, czy wyciągniemy z nich lekcję na przyszłość – dodają w Muzeum Zamek.
Wystawę merytorycznie i graficznie opracowały jej kuratorki: Barbara Daczyńska i Joanna Sieranc-Sadza.
- Jednostki OSP z gminy Kęty dostały nowy sprzęt dzięki pomocy samorządów i państwa
- O budowie tej drogi mówiło się od 20 lat. Połączy dwa województwa. Jest przetarg
- W Przecieszynie „Sołtysówka” już gotowa. Będzie miejscem integracji dla mieszkańców
- Ponad dwa tysiące wiernych w Orszaku Trzech Króli w Oświęcimiu. WIDEO
- Nasi zmarli z Oświęcimia. To ich pożegnaliśmy w grudniu 2024
- KIBICE. Re-Plast Unia Oświęcim – KH Energa Toruń. ZDJĘCIA
