https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddział urologii sądeckiego szpitala ma robota chirurgicznego da Vinci. Pacjenci mogą liczyć na mało inwazyjne zabiegi

Alicja Fałek
W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu 30 września 2024 roku przeprowadzono pierwsze zabiegi urologiczne przy pomocy robota chirurgicznego da Vinci
W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu 30 września 2024 roku przeprowadzono pierwsze zabiegi urologiczne przy pomocy robota chirurgicznego da Vinci Materiały prasowe
Oddział Urologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu będzie mógł przyjąć więcej pacjentów, a ci mogą liczyć na mało inwazyjne zabiegi zamiast operacji. Wszystko za sprawą współpracy z krakowskim NEO Hospital, który m.in. wyposażył sądecką lecznicę w robota chirurgicznego da Vinci i zapewnił oddziałowi odpowiednią kadrę. To dopiero początek zmian.

Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu powierzył jako podwykonawcy zadania medyczne na Oddziale Urologii krakowskiej spółce NEO Hospital. Formalnie nastąpiło to 1 lipca, ale o pełnym przejęciu i świadczeniu usług można mówić dopiero od poniedziałku, 30 września, kiedy to odbyły się pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

- Oddział ma uzupełniony zespół, który twarzy aktualnie ośmiu lekarzy specjalistów urologii. To połączenie doświadczonej kadry, z dotychczasowym ordynatorem dr Maciejem Fortuną, a młodym pokoleniem, które specjalizuje się w nowoczesnych i mało inwazyjnych technikach zabiegów – podkreśla Joanna Szyman, prezes Zarządu Grupy Neo Hospital.

Dzięki wprowadzeniu nowych metod leczenia pacjenci oddziału urologii w ramach leczenia z NFZ mogą liczyć minimalnie inwazyjne leczenie chorób nowotworowych układu moczowego, łagodnych schorzeń prostaty oraz kamicy nerkowej. Zamiast tradycyjnych operacji wykorzystywana jest laparoskopia i robotyka chirurgiczna.

- Takie rozwiązania pozwalają pacjentom na szybki powrót do zdrowia i minimalizują dyskomfort związany z zabiegiem. Ponadto, prowadzimy szeroką diagnostykę urologiczną, obejmującą m.in. kamicę nerkową, łagodny rozrost gruczołu krokowego, nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza oraz śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego – mówi lek. med. Łukasz Bełch, urolog, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Jak podkreśla lek. Bogusław Latacz, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, współpraca z NEO Hospital zmieni obraz sądeckiej medycyny.

- Wprowadzenie robotyki chirurgicznej to przełomowy moment w historii naszego szpitala. Być może po urologii, także chirurdzy onkolodzy również będą chcieli korzystać z tej technologii – dodaje Latacz.

Przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci chirurg widzi obraz w dziesięciokrotnym powiększeniu, co zapewnia precyzję nieosiągalną dla tradycyjnych technik. System robotyczny pozwala na wykonywanie skomplikowanych operacji w trudno dostępnych miejscach. W Nowym Sączu pierwsze operacje przy użyciu tego urządzenia przeprowadził dr Paweł Wisz, światowej klasy specjalista urologii, który na swoim koncie ma ponad 1500 zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci.

- Robot da Vinci to narzędzie, które wspiera chirurga, ale ostateczny sukces zabiegu zależy od umiejętności i doświadczenia operatora. Dzięki naszemu projektowi, pacjenci z Nowego Sącza oraz okolic będą mieli dostęp do najlepszych specjalistów i najnowocześniejszych technologii medycznych – podkreśla dr n. med. Paweł Wisz.

Co ważne, dr Wisz w sądeckim szpitalu będzie nie tylko operować, ale również kształcić przyszłe pokolenia lekarzy, którzy będą zdobywać wiedzę i umiejętności podczas praktyk z zakresu chirurgii robotycznej.

To jednak nie koniec zmian. NEO Hospital przy współpracy z dyrekcją sądeckiego szpitala zamierza uruchomić poradnię urologiczną, która pozwoli na szybsze diagnozowanie i leczenie pacjentów. W planie są także akcje profilaktyczne i edukacyjne, by dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogą mieć problemy urologiczne, a nie zdają sobie z tego sprawy.

Warto dodać, że od 1 lipca, kiedy to NEO Hospital przejął prowadzenie Oddziału Urologii, przyjętych zostało już 500 pacjentów. Do tej pory liczący 30 łóżek oddział, gdzie pracowało trzech lekarzy, był w stanie w ciągu miesiąca przyjąć do 120 pacjentów. Zwiększenie kadry i rozpoczęcie zabiegów laparaskopem już spowodowało, że oddział jest w stanie pomóc większej liczbie pacjentów, którzy nie będą musieli czekać w długich kolejkach na leczenie, czy wybierać placówki daleko od miejsca zamieszkania.

Małżeństwo z Paszyna prowadzi rodzinny dom dziecka. Wychowali już 47 dzieci

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska