https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odnalazł się kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Do muzeum w Tarnowie zwrócił się prywatny właściciel, chętny aby odsprzedać obraz

Paweł Chwał
Jest szansa na to, że do tarnowskiej kolekcji odnalezionych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej dołączy kolejny obraz z pociętego, monumentalnego dzieła Jana Styki
Jest szansa na to, że do tarnowskiej kolekcji odnalezionych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej dołączy kolejny obraz z pociętego, monumentalnego dzieła Jana Styki Robert Gąsiorek
Z propozycją odsprzedania obrazu, który prawdopodobnie jest częścią Panoramy Siedmiogrodzkiej, zwrócił się do Muzeum Ziemi Tarnowskiej prywatny właściciel z Małopolski. Jeżeli potwierdzona zostanie autentyczność obrazu i uda się zdobyć się środki na jego zakup, byłby to już kolejny fragment monumentalnego dzieła Jana Styki, które muzeum posiada w swoich zbiorach.

Układają fragmenty Panoramy w całość niczym puzzle

Tarnowskie muzeum od blisko pół wieku kompletuje fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej. Namalowane pod koniec XIX wieku płótno o wymiarach 15 na 120 metrów, którego tematem była zwycięska bitwa o Sybin wojsk powstańczych dowodzonych przez generała Józefa Bema z przeważającymi siłami austriackimi i rosyjskimi podzieliło los większości panoram. Zostało pocięte na mniejsze obrazy, które zostały rozsprzedane, trafiając do wielu prywatnych domów, a także do większych kolekcji. Muzeum ma wiedzę o niektórych z nich, ale wciąż pojawiają się kolejne, o istnieniu których dotąd nie wiedziano.

- Niedawno zgłosił się do nas mieszkaniec Małopolski, który twierdzi, że posiada jeden z takich obrazów. Podesłał nawet jego zdjęcie, dzięki czemu mogliśmy zlokalizować na planie panoramy, o jaki konkretnie fragment chodzi – mówi Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Rzeczoznawcy sprawdzą autentyczność obrazu

Obraz o wymiarach 70 na 120 cm przedstawia dwóch żołnierzy różnych armii, którzy leżą martwi w pobliżu głównego sztabu generała Bema. To scena z centralnej części Panoramy Siedmiogrodzkiej.

- Właściciel wyraził chęć odsprzedania obrazu. Jest gotowy przywieźć go nawet do Tarnowa, aby można było sprawdzić jego autentyczność – dodaje Kazimierz Kurczab.

Dopiero wówczas, jak rzeczoznawcy potwierdzą, że to oryginalny fragment dzieła Jana Styki muzeum będzie mogło wnioskować do ministerstwa o przyznanie środków na jego zakup.

Wirtualna rekonstrukcja Panoramy prawie gotowa

W zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej są w tym momencie 24 części Panoramy Siedmiogrodzkiej, z czego dwa znajdują się w depozycie. Można je oglądać na stałej wystawie w galerii „Panorama”, która mieści się na dworcu kolejowym. W planach jest jednak wybudowanie rotundy, na wzór tej z Wrocławia, w której można oglądać Panoramę Racławicką. Prezentowana byłaby w niej rekonstrukcja całego dzieła przedstawiającego bitwę o Sybin wraz z oryginalnymi fragmentami. To jednak na razie melodia przyszłości.

Wcześniej, bo już jesienią tego roku gotowa ma być cyfrowa wersja Panoramy Siedmiogrodzkiej. Prace nad nią są bowiem już mocno zaawansowane. Odwiedzający dworcową galerię będą mogli przenieść się na wirtualne pole bitwy za pomocą okularów VR, które będą dostępne dla zwiedzających ekspozycję.

Plac zabaw na Górze św. Marcina w Tarnowie już gotowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska