- Pachnie swoją historią. To złożony zapach, na który składa się i aromat deski, na której jest namalowana, po części też tego, czym jest namalowana, ale także odczynników konserwatorskich używanych do tego, by była zachowana w tak dobrym stanie. A więc jest to zarówno XV-wieczny Mediolan, jak i XXI-wieczny Kraków - mówił nam Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie w czerwcu ubiegłego roku podczas prezentacji efektów badań zapachowych nad "Damą z gronostajem".
Słynny obraz Leonarda da Vinci był pierwszym dziełem, które trafiło na warsztat badaczy polsko-słoweńskiego projektu realizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, oraz Wydział Chemii i Technologii Chemicznej Uniwersytetu w Lublanie i Muzeum Narodowe Słowenii.
Zapach "Damy" został zamknięty w pisaku. Wkrótce mamy poznać zapachy kolejnych prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, jest ich siedem.
Jak informuje nas Elżbieta Zygier, główny konserwator MNK, na warsztat badaczy jako kolejny trafił dokument pergaminowy Traktatu krakowskiego, tzw. Hołdu Pruskiego. To pochodzący z 1525 roku rękopis z pieczęciami zawieszonymi na jedwabnych czerwonych sznurkach, znajdujący się w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich. Zapach tego dokumentu mamy poznać już w najbliższych tygodniach.
Do zbiorów Odotheki trafią też zapachy wykonanej z żywicy poliestrowej pracy Aliny Szapocznikow z cyklu "Zielnik", olejnego obrazu Olgi Boznańskiej "Dziewczynka z chryzantemami", oryginalne nierozpakowane opakowanie pudru kosmetycznego "Doktora Lustra puder egzotyczny (roślinny)" z fabryki Miraculum sprzed stu lat, projekt witraża Stanisława Wyspiańskiego "Bóg Ojciec" do kościoła Franciszkanów w Krakowie oraz wykonany pastelami na papierze obraz Wyspiańskiego "Macierzyństwo".
Tworzona przez krakowskich i lublańskich badaczy odotheka ma być biblioteką wiedzy o zapachu, uwzględniającej pełen kontekst historyczny, na który składają się m.in. miejsce powstania, prace konserwatorskie czy warunki ekspozycji, dzięki którym uda się stworzyć zbiór przepisów i receptur na odwzorowanie zapachu danego zabytku. Dowiemy się, jakie związki chemiczne należy zmieszać, by uzyskać konkretny zapach.
