https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko "Dama z gronostajem". Kolejne dzieła Muzeum Narodowego w Krakowie trafią do biblioteki zapachów

Anna Piątkowska
Poznaliśmy już zapach słynnego portretu Leonarda da Vinci
Poznaliśmy już zapach słynnego portretu Leonarda da Vinci Andrzej Banaś
Te zapachy nie zostaną zamknięte we flakonikach, ale poszerzą wiedzę o dziełach sztuki. Odotheka, czyli biblioteka zapachów, to projekt realizowany przy współudziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwsze dzieło ze zbiorów MNK już zostało zbadane, w kolejce stoją kolejne.

- Pachnie swoją historią. To złożony zapach, na który składa się i aromat deski, na której jest namalowana, po części też tego, czym jest namalowana, ale także odczynników konserwatorskich używanych do tego, by była zachowana w tak dobrym stanie. A więc jest to zarówno XV-wieczny Mediolan, jak i XXI-wieczny Kraków - mówił nam Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie w czerwcu ubiegłego roku podczas prezentacji efektów badań zapachowych nad "Damą z gronostajem".

Słynny obraz Leonarda da Vinci był pierwszym dziełem, które trafiło na warsztat badaczy polsko-słoweńskiego projektu realizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, oraz Wydział Chemii i Technologii Chemicznej Uniwersytetu w Lublanie i Muzeum Narodowe Słowenii.

Zapach "Damy" został zamknięty w pisaku. Wkrótce mamy poznać zapachy kolejnych prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, jest ich siedem.

Jak informuje nas Elżbieta Zygier, główny konserwator MNK, na warsztat badaczy jako kolejny trafił dokument pergaminowy Traktatu krakowskiego, tzw. Hołdu Pruskiego. To pochodzący z 1525 roku rękopis z pieczęciami zawieszonymi na jedwabnych czerwonych sznurkach, znajdujący się w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich. Zapach tego dokumentu mamy poznać już w najbliższych tygodniach.

Do zbiorów Odotheki trafią też zapachy wykonanej z żywicy poliestrowej pracy Aliny Szapocznikow z cyklu "Zielnik", olejnego obrazu Olgi Boznańskiej "Dziewczynka z chryzantemami", oryginalne nierozpakowane opakowanie pudru kosmetycznego "Doktora Lustra puder egzotyczny (roślinny)" z fabryki Miraculum sprzed stu lat, projekt witraża Stanisława Wyspiańskiego "Bóg Ojciec" do kościoła Franciszkanów w Krakowie oraz wykonany pastelami na papierze obraz Wyspiańskiego "Macierzyństwo".

Tworzona przez krakowskich i lublańskich badaczy odotheka ma być biblioteką wiedzy o zapachu, uwzględniającej pełen kontekst historyczny, na który składają się m.in. miejsce powstania, prace konserwatorskie czy warunki ekspozycji, dzięki którym uda się stworzyć zbiór przepisów i receptur na odwzorowanie zapachu danego zabytku. Dowiemy się, jakie związki chemiczne należy zmieszać, by uzyskać konkretny zapach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska