– Nagroda ta, to nie tylko nobilitacja, ale także zobowiązanie do jeszcze cięższej i bardziej starannej pracy – zawsze podkreślał Krzysztof Borkowski, przewodniczący kapituły poprzednich edycji Konkursu Odys.
Skąd przerwa? To efekt, jak informuje KIT, pandemii koronawirusa COVID-19, agresji Rosji na Ukrainę, ale też niepewnej sytuacji rodzimej branży turystycznej w minionych latach.
Kto może wziąć udział w konkursie Odys 2023?
Zgłoszenia mogą wysłać wszystkie podmioty gospodarcze funkcjonujące w branży turystycznej na terenie Małopolski (więcej informacji na stronie: krakowskaizbaturystyki.pl). „Plebiscyt ma na celu nie tylko wskazanie tych najlepszych oraz podnoszenie standardu usług, ale także uatrakcyjnienie oferty turystycznej Województwa Małopolskiego – wyjaśnia Krakowska Izba Turystyki.
Oto kategorie, w których w tym roku zostaną wręczone Odysy i wyróżnienia:
- turystyka wyjazdowa,
- turystyka przyjazdowa,
- turystyczne usługi transportowe,
- branża HoReCa,
- inne rodzaje działalności – np. usługi przewodnickie, niezwykłe atrakcje, interesujące wydarzenia - związane z turystyką.
Oceny nadesłanych do 21 lipca zgłoszeń dokona specjalna Kapituła. Jej skład stworzą przedstawiciele m.in. samorządów gospodarczych i terytorialnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Krakowa, uczelni wyższych, przedsiębiorców, mediów, a także eksperci działający w branży turystycznej. To pierwszy etap konkursu.
W kolejnym etapie kandydaci do Odysów, będą musieli stawić się osobiście przed kapitułą, by przedstawić swoją ofertę i produkt. Dopiero po tej prezentacji jury podejmie ostateczną decyzję. Nagrodzonych poznamy podczas uroczystej gali wręczenia Odysów 2023 oraz dyplomów dla wyróżnionych w poszczególnych kategoriach.
Kiedy narodził się Odys?
Ten niezwykły konkurs korzeniami sięga 1995 roku. Skąd się wziął, kto wpadł na jego pomysł?
– Lata temu splajtowało jedno z krakowskich biur podróży. Na rynku pozostawiło niesmak, a także wierzycieli bez popłaconych rachunków – turystów, agentów i kontrahentów, także za granicą. Chcieliśmy „zmyć” to odium, bo w świat poszły informacje, że krakowskie biura są niesolidne… - tak tamte czasy wspominał Krzysztof Borkowski.
I dodał: - Aby poprawić wizerunek biur podróży, członkowie Krakowskiej Izby Turystyki, która też wtedy powstawała, uznali, że trzeba pokazać, że w Małopolsce są też solidne firmy. Chcieliśmy „namaścić” nasze biura. Nie po znajomości, ale analizując ich zachowanie na rynku, ofertę, warunki uczestnictwa w imprezie... Stąd wziął się pomysł na konkurs na „Najlepszą jakość świadczonych usług w województwie małopolskim”. W RMF-ie ogłosiliśmy plebiscyt na jego nazwę. W pewnym momencie zadzwonił słuchacz i padło słowo Odys...
Odys - zaufanie i pewność
Odys, jeden z najbardziej znanych królów biorących udział w wojnie trojańskiej, od lat nie płynie już do Itaki. Osiedlił się w Krakowie, bywał w Kopalni Soli „Wieliczka”, dworze Sieraków... Od 1995 roku stał się symbolem zaufania, pewności, mocy, profesjonalizmu, a także prestiżu. I tacy są też laureaci nagród sygnowanych jego imieniem.
Do tej pory z tych niezwykłych wyróżnień mogło cieszyć się blisko sto małopolskich firm. Kto w tym roku dołączy do tego elitarnego grona. Już niedługo się o tym przekonamy.