Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – pomoc w kryzysie dzieci i młodzieży. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Czy to już depresja? Zaniepokoić powinny nas nas zmiany w codziennym zachowaniu, które utrzymują się u dziecka co najmniej przez dwa tygodnie.
Czy to już depresja? Zaniepokoić powinny nas nas zmiany w codziennym zachowaniu, które utrzymują się u dziecka co najmniej przez dwa tygodnie. Fot. pixabay
Dane WHO mówią, że depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz do 2030 r. może być na pierwszym miejscu. Na jej rozwój wpływa postęp społeczny i cywilizacyjny. Depresja u dzieci i młodzieży jest coraz bardziej powszechna.

Jak się objawia depresja u dzieci

Przyczyny depresji dzieci i nastolatków są złożone. Na rozwój zaburzenia wpływa współdziałanie wielu mechanizmów. Zalicza się do nich czynniki biologiczne (w tym genetyczne), rodzinne, osobowościowe oraz doświadczenia gromadzone na przestrzeni życia. Na pewno na jej rozwój wpłynęła pandemia COVID-19, a zwłaszcza towarzyszące jej poczucie zagrożenia i zdalne nauczanie, a także trwająca wojna w Ukrainie. Dlatego rodzice, opiekunowie i nauczyciele powinni jeszcze uważniej niż zazwyczaj obserwować dzieci.

O depresji mogą świadczyć takie objawy, jak:

  • obniżenie nastroju, utrata chęci do życia, smutek na twarzy, ataki płaczu
  • obniżenie poczucia własnej wartości, zwiększenie poczucia winy
  • krzyk, trzaskanie drzwiami, kłótnie z domownikami
  • objawy towarzyszące: zaburzenia żywienia, bezsenność

Przede wszystkim powinny zaniepokoić nas zmiany w codziennym zachowaniu, które utrzymują się u dziecka co najmniej przez dwa tygodnie.

Jak zdiagnozować depresję

Aby właściwie zdiagnozować chorobę, należy umówić się na wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty. Dobiorą oni odpowiednie leczenie: psychoterapeutyczne i ewentualnie farmakologiczne.
Metody leczenia różnią się w zależności od nasilenia choroby. Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia depresji:
łagodną - wówczas wystarczające jest leczenie psychoterapeutyczne lub umiarkowaną i ciężką - mogą być stosowane również leki przeciwdepresyjne. Warto jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne jest stosowane u dzieci i młodzieży z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jak leczyć depresję

W przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z trudnościami psychicznymi, od 2019 r. działa nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, podzielony na trzy poziomy referencyjne. W ramach każdego z nich placówki udzielają pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.

Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej zajmują się tymi dziećmi, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej ani farmakoterapii.

W Małopolsce działają 32 takie placówki. Leczenie w nich jest bezpłatne – finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Żeby skorzystać z ich pomocy, nie jest potrzebne skierowanie. Dziecko do ośrodka powinno zgłosić się z rodzicami. Jego pracownicy ustalają indywidualnie zakres opieki.
Za wsparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają także ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów, odpowiadają lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W CZP również prowadzona jest psychoterapia. W Małopolsce jest ich 13 – w tym osiem z oddziałami dziennymi.
W centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży opiekę zapewniają psychiatrzy, psycholodzy oraz psychoterapeuci. Leczenie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
Ostatni III poziom opieki to szpitale. Odpowiadają one za całodobowe leczenie dzieci i nastolatków z problemami psychicznymi.

Jak zapobiegać depresji

Działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego są równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Opierają się na podobnych zasadach, jak na przykład:

  • właściwa ilość snu
  • prowadzenie aktywnego trybu życia
  • zdrowe odżywianie
  • ograniczenie stresu

Ważnym krokiem w profilaktyce zdrowia psychicznego jest świadomość, że depresja jest chorobą. Nie powinna być tematem tabu ani powodem do stygmatyzacji. Rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie wpłynie na sprawniejsze wyjście z choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska