https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ojców, Skała. Groźny plan ochrony parku. Komitet wziął mieszkańców w obronę

Barbara Ciryt
Mieszkańcy nie mają zaufania do dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Obawiają się przekształcania otuliny w obszar chroniony, gdzie są ich prywatne działki i chcą mieć do nich pełne prawa.

Konsultacje z mieszkańcami w sprawie planu ochrony Ojcowskiego Parku Narodowego ciągną się w nieskończoność. Mieszkańcy pięciu gmin, które obejmuje otulina OPN już tracą cierpliwość. Konsultują dokument zmieniany kilka razy.

Podczas ostatniego spotkania - konsultacji społecznych w Skale dyrektor parku Tomasz Gierat niecierpliwił się, że ludzie wciąż wnoszą uwagi. Jednak to dyrekcja parku "zafundowała" mieszkańcom nieustanne konsultacje "od nowa".

To ich domy, podwórka, działki i pola rolne leżą w otulinie parku, walczą o to, żeby mieć prawo nimi dysponować. Powołali Komitet Protestacyjny Mieszkańców Gminy Skała, który potem został rozszerzony o mieszkańców innych gmin w otulinie: Jerzmanowic-Przegini, Zielonek, Wielkiej Wsi i Sułoszowej.

Gdy podczas prac od 2016 roku udało się uzgodnić i wynegocjować wiele zapisów w opracowywanym planie ochrony parku, to zmienił się dyrektor i nie wzięto pod uwagę tych uzgodnień, zapisów, efektów negocjacji.

- Po wielu spotkaniach, rozmowach i ustaleniach udało się wypracować kompromis. W 2017 roku w marcu podpisaliśmy protokół podsumowujący to, co zapisaliśmy w przygotowywanym planie ochrony parku. Ale okazało się, że ten protokół poszedł do kosza - informował mieszkańców na zebraniu w Skale Krzysztof Madej, jeden z przedstawicieli Komitetu Protestacyjnego.

- W czerwcu dyrekcja parku wysłała do rad gmin do zaopiniowania dokument z zupełnie innymi zapisami. W czterech gminach rady odrzuciły ten dokument, tylko gmina Skała potraktowała to milcząco. A w styczniu tego roku powstał nowy dokument i znów dostaliśmy go do konsultacji. Wszystko zaczęło się od nowa - Madej opowiadał, jak dyrekcja OPN zwodziła społeczność lokalną.

Czytaj także: Ojców. Plan ochrony parku znów budzi niepokój. Mieszkańcy walczą o prawa do swoich nieruchomości w otulinie

Teraz Komitet Protestacyjny pilnuje każdego kroku. O zwołanie zebrania konsultacyjnego dopominał się Władysław Ziarkowski, inny reprezentant Komitetu. Mieszkańcy podczas zebrania jednomyślnie głosowali, żeby Komitet do końca prowadził rozmowy i negocjacje.

Dyrektor twierdzi, że w poprzednim planie ochrony OPN były zapisy, które zbyt mocno ingerowały w otulinę parku. - Otulina to nie jest strefa chroniona, ale strefa ochronna, która wolę nazywać buforową. Nie chcę w nią ingerować - zaznaczał Tomasz Gierat, dyrektor OPN.

Jednak mieszkańcy, a przede wszystkim ich reprezentacji z Komitetu Protestacyjnego są ostrożni. Nalegali, żeby w planie ochrony parku znalazły się zapisy chroniące ich własność przed zbyt wygórowanymi wymogami OPN.

Wynegocjowali dołożenie do dokumentu dodatkowego rozdziału, a w nim punkty mówiące m.in. o tym, że zapisy planu ochrony dotyczą parku i obszaru Natura 2000, a nie dotyczą otuliny, że otulina nie może się przekształcić w strefę chronioną, ani strefę krajobrazową.

Znalazły się tam również zapisy o tym, że OPN nie może narzucać gminie Skała zaznaczania korytarzy ekologicznych i wiele innych ustaleń. Po interwencjach Tomasza Gwizdały w Komitecie Protestacyjnym reprezentującego mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia uzgodniono, że te zapisy mają dotyczyć także innych gmin leżących w otulinie.

Podczas dyskusji podnoszono również fakt, że otulina przebiega przez połowę miasta Skały. Społeczność domagała się, by w granicach miasta nie wprowadzano obostrzeń dotyczących zabudowy takiej jak w otulinie czyli rozproszonej.

Krzysztof Madej wymógł również na dyrektorze ujawnienie dokumentu po opracowaniu jego treści po konsultacjach. - Musimy go zobaczyć, to z obaw, żeby nie stało się tak, jak w ubiegłym roku. Co innego uzgadnialiśmy, a co innego znalazło się w planie - podkreślił.

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

dziennikpolski24.pl

data-hide-cover="false" data-show-facepile="false">

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska