1 z 7
Przewijaj galerię w dół
Józef Piłsudski. Urodzony w 1867 roku w  Zułowie pod Wilnem,...

Józef Piłsudski. Urodzony w 1867 roku w Zułowie pod Wilnem, a zmarły w 1935 roku w Warszawie działacz niepodległościowy, konspiratorem stał się już podczas studiów medycznych w Charkowie. Pobyt na zesłaniu ugruntował jego nienawiść do Rosji. Po powrocie z Syberii stał się socjalistą i skupił się na tajnej pracy wydawniczej. Po rozłamie w PPS stanął na czele Frakcji Rewolucyjnej. Wierzył w uzyskanie przez Polskę niepodległości przy pomocy Austro-Węgier, co sformułował już w 1901 roku. W okresie poprzedzającym wybuch I wojny organizował grupy paramilitarne w Galicji. Powstałą w 1914 roku I Kompanię Kadrową uważał za kuźnię kadr dla polskiego wojska. W latach 1918-22 był Naczelnikiem Państwa, również wodzem armii i dwukrotnie premierem Polski. Uwielbienie narodu zdobył jako pogromca Sowietów w wojnie polsko-bolszewickiej.

2 z 7
Roman Dmowski. W spółzałożciel Narodowej Demokracji urodził...

Roman Dmowski. W spółzałożciel Narodowej Demokracji urodził się w 1864 roku w Kamionku, a zmarł w 1939 roku w Drozdowie. Główny ideolog polskiego nacjonalizmu jako student angażował się w działalność organizacji patriotycznej "Zet". Wkrótce stworzył Ligę Narodową, której przewodził. Początkowo postulował zjednoczenie ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, z czasem w oparciu o sojusz z ententą i Rosją. Po wygranej aliantów ten zręczny dyplomata został delegatem na konferencję paryską w 1919 roku i sygnatariuszem traktatu wersalskiego. W wolnej Polsce został ministrem spraw zagranicznych, posłem na Sejm Ustawodawczy oraz II i III Dumy. Jako przeciwnik polityczny Piłsudskiego nie podzielał wizji rozszerzenia granic państwa na wschód, czyli wielowyznaniowego i wielonarodowościowego.

3 z 7
Ignacy Paderewski. T en znany na całym świecie artysta i...

Ignacy Paderewski. T en znany na całym świecie artysta i polski patriota urodził się w 1860 roku w Kuryłówce, a zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku. Dowód dążeń niepodległościowych dał w Krakowie, przemawiając w 1910 roku podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego. Po wybuchu I wojny światowej prowadził działalność dyplomatyczną na rzecz odrodzenia Polski, zbierając m.in. fundusze na pomoc ofiarom wojny. Uczestnik konferencji paryskiej. Po zakończeniu wojny entuzjastycznie witany w kraju. Jego przybycie do Poznania przyczyniło się do powodzenia Powstania Wielkopolskiego. Mediator obozu piłsudczyków i endeków w 1919 roku został premierem i równocześnie ministrem spraw zagranicznych. Po złożeniu dymisji wyjechał do Szwajcarii i USA. Po śmierci Piłsudskiego organizował jeszcze organizację Front Morgest, która postulowała jego wybór na prezydenta.

4 z 7
Wincenty Witos. Przywódca ruchu ludowego urodził się w 1874...

Wincenty Witos. Przywódca ruchu ludowego urodził się w 1874 roku w Wierzchosławicach koło Tarnowa, a zmarł w 1945 roku w Krakowie. Poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, a później austriackiej Rady Państwa, pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny, ukończył cztery klasy i pracował jako drwal u księcia Sanguszki. Doświadczenia zdobywał w armii austriackiej, co zaprowadziło go do uprawiania polityki oraz publicystyki. Po rozłamie w Stronnictwie Ludowym Witos związał się z PSL "Piast". Podczas I wojny światowej poparł działania Pisudskiego oraz kontaktował się z Paderewskim, stawiając w końcu na współpracę z krajami zachodnimi. W 1918 roku odmówił wejścia do pierwszych rządów, uczestniczył za to w pracach Sejmu Ustawodawczego. W II RP trzykrotnie był premierem. Za sanacji osadzony w twierdzy brzeskiej wobec oskarżenia o przygotowywanie zamachu stanu.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Szybowiec nad Kasprowym Wierchem. Przelot wzbudził zainteresowanie turystów

Szybowiec nad Kasprowym Wierchem. Przelot wzbudził zainteresowanie turystów

Koniec pięknej kariery. Legenda KS UJ Kraków schodzi z futsalowej sceny

Koniec pięknej kariery. Legenda KS UJ Kraków schodzi z futsalowej sceny

Kiedy tramwaj dojedzie na Azory? Poznaliśmy termin! W planie trzypoziomowy parking

Kiedy tramwaj dojedzie na Azory? Poznaliśmy termin! W planie trzypoziomowy parking

Zobacz również

Mali górale tańczyli, śpiewali i pokazywali regionalną tradycję w Zakopanem

Mali górale tańczyli, śpiewali i pokazywali regionalną tradycję w Zakopanem

Nasza debata. Kredytowy węzeł gordyjski. Co dalej z frankowiczami?

Nasza debata. Kredytowy węzeł gordyjski. Co dalej z frankowiczami?