Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie. Odzyskają dawny blask. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie
Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie UMiG Olkusz
Trwają prace przy grobach trzech powstańców styczniowych, którzy spoczywają na olkuskim Starym Cmentarzu oraz przy zbiorowym grobie żołnierzy Armii Krajowej, jaki znajduje się na cmentarzu parafialnym w Olkuszu.

Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie

Prowadzone na Starym Cmentarzu w Olkuszu prace obejmują między innymi: oczyszczenie, dezynfekcję, wzmocnienie powierzchni kamiennych specjalnymi preparatami krzemoorganicznymi oraz uzupełnienie ubytków.

- Bardzo się cieszę, że dzięki temu projektowi groby wojenne odzyskają godny wygląd. Pochowani tam powstańcy styczniowi i żołnierze Armii Krajowej oddali swe życie w walce o wolną Polskę. Winni jesteśmy im pamięć. Te groby wojenne to także żywa lekcja historii dla następnych pokoleń – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie
Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie UMiG Olkusz

Prace przy remoncie zbiorowej mogiły żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym z kolei obejmują między innymi: wymianę zniszczonych elementów kamiennych i uzupełnienie ubytków, uczytelnienie liter w inskrypcjach tablic, wzmocnienie powierzchni kamiennych oraz uporządkowanie terenu.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez gminę Olkusz. Na jego przeprowadzenie samorząd otrzymał dotację celową z rezerwy ogólnej budżetu państwa, która pokryła cały koszt zadania. Przewidywany termin zakończenia prac przypada w połowie listopada tego roku.

Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie
Olkuskie pomniki upamiętniające bohaterów w remoncie UMiG Olkusz

Pomnik w kształcie strzaskanego pnia dębu został ustawiony na grobie pułkownika Francesco Nullo w 1909 roku dzięki przedstawicielom inteligencji olkuskiej i warszawskiej. Po jego prawej stronie znajduje się płyta nagrobna innego powstańca – Władysława Romera, którą ufundowała jego rodzina w 1929 roku. Po lewej z kolei widnieje płyta upamiętniająca powstańca o pseudonimie Julian. Według podań historycznych pochowany jest tam Ignacy Żelechowski.

W zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym spoczywa pięciu żołnierzy Armii Krajowej z Oddziałów Partyzanckich „Surowiec” i „Litwinka”. Znajdujący się tam krzyż został ustawiony w 1996 roku. Spoczywają tam: 1996 roku. Spoczywają tam: kpr. Julian Guzy ps. „Wąsik”, kpr. Zdzisław Zgrzywna ps. „Kuba”, kpr. Jerzy Tylec ps. „Wir”, kpr. Jan Żurek ps. „Warta” oraz kpr. Mieczysław Karbownik ps. „Szary”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska