https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstała mapa prawie 100 miejsc zagrożonych zapadliskami w Bolesławiu. Bezpiecznie nie jest nawet na terenie kościoła, szkoły czy marketu

Paweł Mocny
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Paweł Mocny
Nowe dane opublikowane przez Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wskazują na blisko sto miejsc, w których mogą utworzyć się zapadliska. Na mapie obejmującej część Bolesławia (powiat olkuski) zaznaczone zostały między innymi tereny przy kościele, szkole, markecie czy cmentarzu.

Zagrożenie zapadliskami w Bolesławiu

Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG – PIB) udostępniło mapę obszarów zagrożonych powstaniem zapadlisk. Obejmuje ona centrum Bolesławia i wskazuje na około sto miejsc, w których mogą powstać nowe dziury. Jak wynika z dokumentu zagrożone są nie tylko tereny zielone, ale także domy, ogródki na prywatnych posesjach, park oraz tereny cmentarza i szkoły podstawowej.

We wszystkich 97 miejscach wskazanych na mapie zinwentaryzowano szyby, szybiki oraz stare zapadliska. Jak wskazują eksperci z PIG-PIB dokładność map historycznych, na podstawie których sporządzona została mapa zagrożeń jest bardzo niska. Wskazane lokalizacje mogą być obarczone błędem położenia rzędu 10-20 metrów.

Mapa z miejscami zagrożonymi w Bolesławiu
Mapa z miejscami zagrożonymi w Bolesławiu
PIG-PIB

Podobne szyby i szybiki spowodowały wcześniej powstanie zapadlisk między innymi w budynku gospodarczym naprzeciwko Urzędu Gminy Bolesław, w okolicach cmentarza oraz na drodze krajowej numer 94.

Jak wskazali przedstawiciele PIG-PIB na razie nie zaobserwowano przejawów tworzenia się zapadlisk w terenach zabudowanych w Bolesławiu. Nie wiadomo jednak co przyniesie przyszłość. Dalsze podnoszenie się zwierciadła wód w powiecie będzie wywoływało dalsze procesy zapadliskowe. Stabilizacja nastąpi dopiero po ustabilizowaniu się poziomu wód podziemnych. Niestety jak na razie nie wiadomo kiedy

to nastąpi. Po wstrzymaniu pomp odwadniających kopalnię mówiło się o kilkudziesięciu latach. Woda podnosi się jednak szybciej niż zakładano.

Ogrom szkód górniczych w gminie Bolesław

Jak dotąd ze wszystkich gmin powiatu olkuskiego, w których prowadzona była działalność górnicza najbardziej „oberwał” Bolesław”. Wszystko zaczęło się w 2022 roku, gdy ogromne zapadlisko utworzyło się na terenach leśnych w Hutkach. Od tamtej pory kolejne dziury tworzyły się w lasach. Sytuacja zmieniła się jednak 14 lutego 2023 roku, gdy przy obwodnicy Bolesławia zapadła się ziemia.

W kolejnych latach kolejne zapadliska powstawały na drodze krajowej numer 94, w budynku gospodarczym tuż obok bloku mieszkalnego, na terenie parku przy Centrum Kultury w Bolesławiu oraz nieopodal schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Niestety zapadliska to nie jedyny przykład szkód górniczych, których obawiają się mieszkańcy. W dawnych piaskowniach na terenie gminy powstały zalewiska. Mogłoby się wydawać, że nowe zbiorniki wodne, to znakomita szansa na powstanie nowych miejsc do wypoczynku i rekreacji. W rzeczywistości jednak na terenach przy tych „jeziorkach” nie jest bezpiecznie – skarpy mogą osuwać się do wody tworząc pokaźne klify a skład chemiczny znajdującej się w nich wody pozostaje zagadką.

Nie brakuje też obaw o cmentarz, na którym od października ubiegłego roku obowiązuje zakaz wstępu. Wynika on z wykrycia pustych komór podziemnych pod częścią cmentarza. Od grudnia prowadzone są tam prace uzdatniające. Mają one dobiec końca jeszcze w marcu. Nie wiadomo jednak czy pustek nie ma pod nie objętą zakazem częścią nekropolii. Umiejscowienie grobów nie pozwala przeprowadzić tam odpowiednich badań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska