https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz: kolejki do ucałowania włosów św. Maksymiliana

Małgorzata Gleń
Podczas uroczystej mszy franciszkanie przekazali olkuskiej parafii relikwie patrona-świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Do ucałowania relikwiarza ustawiła się długa kolejka wiernych
Podczas uroczystej mszy franciszkanie przekazali olkuskiej parafii relikwie patrona-świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Do ucałowania relikwiarza ustawiła się długa kolejka wiernych Małgorzata Gleń
Wielkie święto w olkuskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wczoraj ojcowie franciszkanie przywieźli relikwie patrona parafii.

- W ubiegłym roku 10 listopada na Jasnej Górze przez ojców paulinów został poświęcony obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który następnie trafił do naszej wspólnoty. A tam gdzie Matka Boża, tam zawsze jest i św. Maksymilian - mówił podczas mszy świętej ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana. - Dziś nasza wspólnota bardzo mocno się raduje. Święty ojciec Kolbe był od początku patronem naszej parafii, ale dotychczas brakowało nam jego fizycznej obecności - podkreślał proboszcz.

Czytaj także: Olkusz dostanie relikwie!

Relikwie św. Maksymiliana do Olkusza przywieźli ojcowie franciszkanie z Niepokalanowa. Włożone zostały do złotego relikwiarza. Szczątki świętego do olkuskiej parafii trafiły w wyjątkowym czasie. 14 sierpnia rozpoczęły się obchody Roku Kolbiańskiego.

- Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym roku mogę przekazać relikwie waszej parafii, aby cząstka ojca Maksymiliana u was została - mówił franciszkanin ojciec Waldemar Ułanowicz. Franciszkanin w homilii rozwiał wątpliwości, skąd pochodzą szczątki świętego.

- Ojcowie, którzy współpracowali z bratem Kolbem, przypuszczali, że może on zostać kiedyś świętym. Dlatego fryzjer brat Akurcjusz Pruszak już podczas okupacji schował włosy zgolone z jego brody i przez lata skrupulatnie przechowywał. Dopiero przed samą beatyfikacją przyznał się gwardianowi, ze posiada relikwie ojca Maksymiliana - wspominał ojciec Ułanowicz. Podczas nabożeństwa został odczytany list poświadczający autentyczność relikwii.

Po mszy świętej do relikwii ustawiła się długa kolejka wiernych. Każdy z nich chciał ucałować szczątki patrona. - Mamy to szczęście, że nasz święty jest całkiem nam współczesny i że zachowały się jego szczątki - mówiła Danuta Kocot po wyjściu z kościoła. - Był wielkim człowiekiem. Jego obecność w Olkuszu podniesie rangę naszego kościoła - przekonuje kobieta.

Był święty
Maksymilian Maria Kolbe do obozu koncentracyjnego w Auschwitz trafił w maju 1941 r. Dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium. Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r., a kanonizowany 10 października 1982 r.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na burmistrza Chrzanowa
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**
Usłyszał wyrok za... oblanie wodą żandarmaMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu
A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakus rodowity
Kościół katolicki odkrył kolejną metodę wykorzystywania łatwowierności i działania na zmysły wiernych.
Najczęściej były celebrowane przez Kościół cudaczne relikwie: części z kamienia, w pobliżu którego urodził sie Jezus, części żłobka i pieluszek, okruchy posiłku ludzi których nakarmił Jezus, fragment czaszki św. Krzysztofa, kilka włosów Marii Magdaleny, 2 zęby św. Elżbiety, 8 cierni z korony Jezusa, napletek Jezuska odcięty podczas obrzezania, cały fallus św. Łazarza itd. Trzeba przyznać, że Kościół potrafi narzucac wiernym "cudowne" dogmaty, których niewierzący nie może pojąć. Do refleksji!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska