
Marsze Pamięci zainicjowane zostały przez Ireneusza Cieślika, odbywają się zawsze 13 czerwca. Ich data nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia, w 1942 roku, wyruszył największy transport Żydów do obozu w Birkenau. Jego uczestnicy idą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów spod budynku starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed wywiezieniem, na dworzec kolejowy.
Przypomnijmy, że ostateczna likwidacja olkuskiego getta rozpoczęła się 9 czerwca 1942 roku. Tego dnia jego teren otoczyły jednostki niemieckie. Następnego dnia Niemcy wypędzali ludzi z domów i gromadzili ich na placu pod gimnazjum. Zgromadzono około 3400 osób. Kolejnego dnia odbyła się selekcja, po której około 200 osób wywieziono do obozów pracy. Pozostałych zaprowadzono do budynku Kasy Chorych (obecnie gmach olkuskiego Starostwa Powiatowego), gdzie spędzili ostatnie dni w swoim mieście.
Stamtąd, w dwóch turach – 13 i 15 czerwca – zapędzono Żydów na olkuski dworzec kolejowy, z którego wyjechali w swoją ostatnią drogę do obozu koncentracyjnego w Birkenau. Tam zostali zabici w komorach gazowych
W 2017 roku, przy okazji 75. rocznicy zagłady olkuskich Żydów, na budynku starostwa została odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanych.
Delegacja olkuszan także w miejscu zagłady Żydów, w Brzezince
W 79. rocznicę pierwszego z dwóch transportów Żydów olkuskich do KL Auschwitz II-Birkenau, delegacja olkuszan pojechała do Oświęcimia, aby w miejscu zagłady uczcić pamięć olkuskich Żydów bestialsko zamordowanych przez Niemców w pierwszej prowizorycznej komorze gazowej na terenie obozu w Brzezince. Delegacji z Olkusza przewodniczył prof. dr hab. Michał Ostrowski, astronom, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W uroczystości, którą w Oświęcimiu przygotował dr Adam Cyra, wzięli też udział przedstawiciele oświęcimskiego Oddziału Miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau z przewodniczącym Markiem Księżarczykiem.
Na olkuskim rynku do końca czerwca 2021 można oglądać plenerową wystawę „Olkuscy Żydzi”, pokazującą historię olkuskiej diaspory żydowskiej. Wystawa obejmuje 180 archiwalnych fotografii, pochodzących głównie ze zbiorów olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK, a także Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych.