Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz: remont komina ciepłowni. Aż trzy tygodnie bez ciepłej wody

Katarzyna Ponikowska
Komin w Centralnej Ciepłowni w Olkuszu
Komin w Centralnej Ciepłowni w Olkuszu fot. archiwum
Od poniedziałku (5 sierpnia) cztery tysiące lokali na os. Młodych w Olkuszu nie ma ciepłej wody. Taka sytuacja ma potrwać do 23 sierpnia. Mieszkańcy są zbulwersowani, że prace w ciepłowni mają trwać tak długo i że zafundowano je atrakcję akurat podczas rekordowych upałów.

- Na zewnątrz 35 stopni, a my nie mamy się nawet jak umyć. Prysznic pod lodowatą wodą nie każdy zniesie - podkreśla Grzegorz Wójcik, mieszkaniec osiedla Młodych. - Jeszcze gorzej, jeśli ktoś ma w domu małe dziecko lub osobę starszą - dodaje.

Grzegorz Wójcik w Olkuszu mieszka od pięciu lat, przyjechał z Krakowa. - Tam też, np. na Ruczaju czy Prądniku Czerwonym zdarzały się wyłączenia ciepłej wody, ale maksymalnie na 1-2 dni i nie podczas takich upałów. A w Olkuszu od razu na trzy tygodnie. To się w głowie nie mieści! - denerwuje się pan Grzegorz.

- Nie zrobiliśmy tego z zaskoczenia. Mieszkańcy byli informowani o tym fakcie już w lipcu - wyjaśnia Marek Sztuka, rzecznik prasowy firmy Tauron Ciepło.

Przerwa w dostawie ciepłej wody jest spowodowana koniecznością gruntownego remontu wybudowanego w 1981 roku głównego komina Centralnej Ciepłowni w Olkuszu. Stan techniczny najwyższego komina pogarszał się nie tylko wskutek naturalnego zużycia, ale także w wyniku zmiany parametrów wytwarzania ciepła.

- Nowoczesne okna, izolowane ściany i coraz szczelniejsza sieć rozdzielcza powodują, że z roku na rok w całym kraju spada zapotrzebowanie na ciepło. Nie inaczej jest w Olkuszu. Paradoksalnie, mniejsza produkcja sprawia, że cała infrastruktura ciepłownicza szybciej się zużywa - mówi Sztuka. - W dodatku remont jest konieczny w świetle przepisów prawa budowlanego - dodaje.

Prace będą polegały na montażu specjalnej nakładki na szczycie komina, sprawiającej m.in. że dym będzie emitowany o wiele szybciej, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w okolicy. Komin nadal będzie biało-czerwony. Wartość całej inwestycji wyniesie blisko 160 tys. złotych. - Na tak szeroki zakres prac trzy tygodnie to minimum czasu, którego potrzebujemy, żeby wykonać wszystko - podkreśla Sztuka. - Zdajemy sobie sprawę, jakie kłopoty wynikają z braku ciepłej bieżącej wody i dlatego wybraliśmy lato, gdy część osób jest na wakacjach. Będziemy się też starać, żeby przyspieszyć prace - obiecuje.
Mieszkańcy uważają, że skoro nie da się skrócić czasu robót, powinni otrzymać jakieś zadośćuczynienie od firmy Tauron za niedogodności. Zaproponowali ewentualny rabat za ciepłą wodę, kiedy ta znów popłynie. Skierowali w tej sprawie pismo do ciepowni. Tauron odpisał jednak, że takie rozmowy może prowadzić jedynie z Olkuską Spółdzielnią Mieszkaniową, z którą ma podpisaną umowę na dostarczanie ciepła.

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do zarządu spółdzielni. Niestety, prezesa Mirosława Otwinowskiego nie było w biurze, a zastępca Kazimierz Bobyla nie chciał rozmawiać.

- Nie udzielam wywiadów gazetom. Pani pytanie nie jest mi potrzebne do niczego - odburknął i odłożył słuchawkę.
Ciepłej wody z kranów od dziś nie ma też na wolbromskich osiedlach, m.in. na Bolesława Chrobrego i Władysława Łokietka. Spowodowane jest to przeglądem ich centralnej ciepłowni. Prace mają potrwać tu tydzień, do 15 sierpnia.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska