Od 18 marca w MOCAK-u trwa zmiana ekspozycji. W tym czasie - przez blisko miesiąc - niedostępne są wystawy na poziomie 0 budynku A, w Galeriach Alfa, Beta i Re będą niedostępne.
Pięć nowych wystaw w MOCAK-u
Głosem młodych twórców w czasach niepokoju będzie ekspozycja "Nostalgia. Poszukiwacze gasnących gwiazd", na której swoje prace zaprezentuje dwadzieścioro twórców, dla których wspólnym mianownikiem jest związek z Krakowem i data urodzenia między 1979 a 2001 rokiem.
Wystawa "jest jak uśmiech przez łzy, który zasłaniając smutek, może doprowadzić do jego osłabienia. Prezentowane malarstwo, instalacje i rzeźby powstały jako próba stworzenia schronienia dla wspomnień i są reminiscencjami z okresu dziecięcego, które mogą dawać ukojenie" - zapowiada MOCAK.
Monograficzna wystawa prac Doroty Mytych "Z tyłu głowy" będzie pierwszą tak obszerną prezentacją artystki w kraju. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych oraz Istituto Lorenzo de’ Medici we Florencji wystawia swoje projekty głównie w Stanach Zjednoczonych i Australii.
Jak zapowiada MOCAK, ekspozycja będzie m.in. premierową prezentacją jej najnowszego projektu, w którym przypomina pomijane ofiary zbrodni katyńskiej – kobiety zamordowane przez NKWD w Bykowni.
Także kolejna z wystaw "Fabian Knecht. Linia największego oporu" jest zapowiadana jakopierwsza w Polsce indywidualna prezentacja twórczości tego niemieckiego artysty.
"Zaprezentowane prace będą wynikiem zapoczątkowanych w 2005 roku cyklicznych podróży artysty po Ukrainie. Od początku pełnoskalowej napaści Rosji artysta aktywnie wspiera ruch oporu i udziela się jako wolontariusz. Doświadczenia wojenne związane z działalnością humanitarną Knechta znajdują odzwierciedlenie w jego aktywności artystycznej" - zapowiada muzeum.
Ekspozycja najnowszych prac Knechta, w zgodzie z charakterem jego twórczości, wyjdzie poza przestrzeń galerii. Te prace będzie można zobaczyć w Galerii Alfa.
Galerię Beta przejmie twórczość Andrzej Żygadły. Monograficzna wystawa "Pełnia" będzie pokazem wielkoformatowych obrazów z cyklu "Chram" inspirowanych teren dzisiejszego pogranicza polsko-ukraińskiego, z którego autor się wywodzi.
"Większość prac jest komentarzem do konkretnych wydarzeń mających miejsce na tym obszarze" - zapowiada MOCAK.
W Galerii Re zaplanowano z kolei pokaz prac Krzysztofa Marchlaka "Sleeping Beauty" będący zapisem zagadnień związanych z ciałem, tożsamością indywidualną i zbiorową oraz płcią społeczno-kulturową.
Wernisaż 24 kwietnia o godz. 18.00, wstęp wolny.
