Z wicepremierem o ośrodku psychiatrii dziecięcej w Tarnowie
Szanse na utworzenie oddziału opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Tarnowie upatrywane są w tym, że rząd zadeklarował przeznaczenie 3 mld zł m.in. na wsparcie psychiatrii dziecięcej w kraju. W czwartek (11 stycznia) w Warszawie odbyło się spotkanie w tej sprawie z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, posła Piotra Górnikiewicza, szefa Rady Miejskiej w Tarnowie Jakuba Kwaśnego oraz przedstawicieli tarnowskich szpitali.
W Tarnowie powstanie ośrodek psychiatrii dziecięcej
Starania szpitala św. Łukasza o utworzenie ośrodka psychiatrii dziecięcej trwają od dwóch lat. Liczba dzieci i nastolatków, które trafiają do placówki z zaburzeniami psychicznymi czy po próbach samobójczych rośnie w zatrważającym tempie, a lecznica nie ma gdzie ich przyjmować. W minionym roku po pomoc zgłosiło się tam około 200 młodych pacjentów. Co prawda szpital prowadzi Ośrodek Zdrowia Psychicznego, ale przyjmuje on jedynie osoby pełnoletnie.
- Młodszych musimy niestety wysłać do placówki w Krakowie. Tam nie zawsze jednak są miejsca i te dzieci trafiają do nas z powrotem – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Centrum Psychiatrii dla dzieci ma powstać na bazie sąsiadującego ze szpitalem dawnego hotelu pracowniczego. Budynki wymagają jednak gruntownej przebudowy i kapitalnego remontu. Szpital od dwóch lat próbuje pozyskać pieniądze na ten cel. Właśnie zawnioskował o wsparcie finansowe do Ministerstwa Zdrowia.
O utworzenie ośrodka i ubieganie się o rządowe wsparcie zaapelował także w mediach społecznościowych prezydent Tarnowa Roma Ciepiela.
- Jeżeli są takie deklaracje rządu, należy wierzyć, że będą szybko zrealizowane, a wsparcie tarnowskiego ośrodka wydaje się być na wyciągnięcie ręki – podkreśla.
W Tarnowie coraz więcej dzieci i nastolatków z zaburzeniami psychicznymi
Liczy się jednak czas, bo w Tarnowie brakuje specjalistów.
- Na ten moment mamy jednego psychiatrę dziecięcego i cały czas szukamy nowych nie tylko w mieście i regionie – mówi Piotr Augustyński, prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
W planach największej przychodni w mieście jest uruchomienie oddziału dziennego dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi, ale brakuje właśnie lekarzy. Na ten moment placówka prowadzi Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologiczno – Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, który w minionym roku udzielił 4651 porad. Największą grupę stanowiły osoby w wieku od 7 do 21 lat. Zgłaszały się one m.in. z depresją, trudnościami adaptacyjnymi związanymi z sytuacją w szkole, z rówieśnikami i w rodzinie.
Zdaniem Grażyny Skarżyńskiej psychologa i psychoterapeuty z Tarnowa problemy, z którymi młodzi pacjenci przychodzą do gabinetów, są głównie konsekwencją izolacji dzieci i młodzieży w czasie pandemii koronawirusa.
- W sposób przymusowy zostały pozbawione bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, przez to nie radziły sobie ze swoją psychiką i emocjami. Dzieci i nastolatkowie zaczęły się więc identyfikować z idolami z social mediów. Wzorce są różne, tak jak i konsekwencje. Jedne wpadają w anoreksje, drugie tną się, a jeszcze inne nie chcą chodzić do szkoły. Boją się hejtu, oceny rówieśników i odrzucenia – mówi Grażyna Skarżyńska.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
