https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dane GUS budzą pewne obawy o stan krajowej gospodarki.

Roman Ziruk, Ebury Polska/ AIP
Wideo
od 16 lat
Po wczorajszych danych z rynku pracy pokazujących rozczarowujący spadek dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu, dziś nadeszły jeszcze bardziej zaskakujące dane o produkcji przemysłowej w tym samym okresie. Dynamika produkcji spadła o 2,7% w ujęciu rocznym, schodząc do najniższego poziomu niemal od trzech lat.

W obu przypadkach winą za to w części obarczyć należy kalendarz (mniej dni roboczych w miesiącu pomiarów). Niemniej, w przypadku danych o produkcji przemysłowej może to być również sygnał sugerujący, że spowolnienie sektora w strefie euro mimo wszystko bardziej wyraźnie przekłada się na sytuację w Polsce. Aby przekonać się czy faktycznie tak jest warto będzie uważnie obserwować kolejne odczyty.

Euro

Kurs EUR/PLN w środę wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,26-4,27. Kurs EUR/USD również zakończył dzień na plusie. Informacjami ze strefy euro, które mogły wczoraj wesprzeć wzrost głównej pary były dane o inflacji. Dynamika cen konsumpcyjnych w czerwcu wyniosła 1,3% w ujęciu rocznym, tym samym okazała się nieznacznie wyższa od wstępnego szacunku.

Końcówka tygodnia nie przyniesie żadnych istotnych odczytów ze strefy euro. Inwestorzy najpewniej skupią się na informacjach z pozostałych kluczowych gospodarek oraz zaczną powoli przygotowywać się na spotkanie decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się w następny czwartek.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,71-4,73. Wczorajsze dane o inflacji w Wielkiej Brytanii przeszły bez większego echa, nie wpływając istotnie na sytuację na rynku walutowym. Z kolei obok dzisiejszych danych o sprzedaży, które wspierają szterlinga, nie sposób przejść obojętnie. Czerwiec przyniósł wyraźne odbicie sprzedaży detalicznej w porównaniu do sytuacji, którą obserwowaliśmy miesiąc temu.

Dane wskazują na to, że dobra sytuacja na brytyjskim rynku pracy nadal pozytywnie przekłada się popyt konsumpcyjny. Dla obawiających się o wpływ Brexitu na nastroje Brytyjczyków jest to pewne uspokojenie. Bardzo potrzebne uspokojenie, uwzględniając to, jak mocno rozczarowywały ostatnio pozostałe dane z gospodarki.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 3,79-3,81. Mimo stabilizacji w parze ze złotym, dolar tracił w relacji do głównych walut.

Wczoraj amerykańskiej walucie nie sprzyjały m.in. dane z rynku pracy. Szczególnie mocno zawiódł odczyt opisujący liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów. Indeks mierzący zmianę w ujęciu miesiąc do miesiąca odnotował spadek rzędu 6,1% – większej negatywnej zmiany nie wskazywał od lutego 2017 roku. Z oczekiwaniami wyraźnie rozminęły się również dane o rozpoczętych budowach domów, które też pokazały spadek w porównaniu do sytuacji z maja.

Ostatnie odczyty są dość zaskakujące, zwłaszcza uwzględniając spadek oprocentowania kredytów hipotecznych w USA, z którym mamy do czynienia od końcówki ubiegłego roku. Średnie oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałej stopie spadło z poziomu 4,94% notowanego w listopadzie do około 3,75% na początku lipca.

Obejrzyj wideo:
50. Pride of Poland. Ardanowski: To nie będzie wyprzedaż sreber narodowych

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
feluś
Gdy ruszą wypłaty 500 na 1 dziecko i 300 na 1 wrzesnia wzrośnie sprzedaż i produkcja.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska