Oświadczenie prawnika Jakuba Meresińskiego

red
Od lewej: Marek Citko i Jakub Meresiński
Od lewej: Marek Citko i Jakub Meresiński Sławomir Stachura
W związku z publikacjami medialnymi dotyczącymi nowego właściciela Wisły Kraków Jakuba Meresińskiego jego adwokat Nicholas Cieslewicz wydał oświadczenie, które prezentujemy poniżej.

W związku z ostatnimi publikacjami medialnymi, atakującymi osobę Pana Jakuba Meresińskiego, w których wskazuje się, jakoby dopuścił się on przestępstw prania brudnych pieniędzy oraz narażenia Skarbu Państwa na wielomilionowe straty - mając na względzie potrzebę wyeliminowania nieprawdziwych oraz nieznajdujących uzasadnienia w dowodach, powielanych w wielu środkach masowego przekazu twierdzeń, należy podnieść, iż zgodnie z art. 42 ust. 3 Konstytucji RP: "Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu".
Identyczne unormowanie zostało również zawarte w art. 5 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z dyspozycją którego: "Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem".
Zasada domniemania niewinności, którą statuują powyższe przepisy jest jedyną w polskim prawie dyrektywą mającą postać tzw. reguły absolutnej, od której nie przewiduje się żadnych wyjątków.
W kontekście powyższego podkreślić trzeba z całą stanowczością, iż Pan Jakub Meresiński jest w świetle przepisów polskiego prawa osobą niekaraną i niewinną, gdyż nie został nigdy skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. Tym samym przypisywanie Panu Jakubowi Meresińskiemu odpowiedzialności za popełnienie jakichkolwiek przestępstw, stanowi naruszenie jego dóbr osobistych oraz bezprawnie godzi w jego dobre imię.
Zaznaczyć należy, iż Pan Jakub Meresiński podejmie wszelkie kroki prawne, aby przeciwdziałać rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji godzących w jego dobra osobiste. Jednocześnie wskazać trzeba, iż wolą Pana Jakuba Meresińskiego pozostaje nie dokonywanie przez media anonimizacji jego danych personalnych, z uwagi na fakt, iż jest osobą niekaraną i niewinną.

adw. Nicholas Cieslewicz

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
CzarnyNB

To macierzysta formacja twojego tatusia?A mamunia pod koszarami zomowców dorabiała?

ś
św.NH

E tam panie, to Misiek nie on! Cała ZOMO arena wie, że jest czysty jak smoka łzy!

Dodaj ogłoszenie