Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Kulinarna podróż przez Galicję z Ewą Wachowicz

Monika Pawłowska
Gulasz obok strudla i piszingera, paprykarz i ogórki z miodem - tak zastawiony stół najlepiej obrazuje wielokulturowość Galicji. Miejska Biblioteka Publiczna-Galeria Książki w Oświęcimiu rusza z nowym cyklem „Tradycja w garnku”, na który otrzymała dotację z Muzeum Historii Polski. Gościem pierwszego spotkania w poniedziałek (24 czerwca) o godz. 18 będzie Ewa Wachowicz.

- „Tradycja w garnku” to projekt oparty na międzypokoleniowej współpracy seniorów i juniorów – wyjaśnia Anna Gałgan z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu. - Zasmakują w kuchni galicyjskiej, w pysznych gołąbkach i chrupiących obwarzankach, będą ze smakiem poznawać dzieje swojej małej Ojczyzny a przy tym wzmocnią więzi rodzinne. Uczestnikom pokażemy jak tożsamości: polska, austriacka, żydowska spotykają się w garnku i przy kawiarnianym stole - dodaje.

Efektem wielu wspólnych działań w oświęcimskiej Bibliotece będzie „Przepiśnik regionalny”.
Na dobry początek kulinarnej podróży przez Małopolskę, 24 czerwca o godz. 18 spotkanie z Ewą Wachowicz. O podniebienia gości zadba Koło Gospodyń Wiejskich z Włosienicy.Spotkanie poprowadzi Dariusz Rekosz. Książnica zachęca do przyniesienia na spotkanie swoich ulubionych przepisów kucharskich. Wstęp wolny.

Warsztaty kaligrafii dla par międzypokoleniowych, 4 i 11 lipca, godz. 11. (zapisy w Bibliotece Młodych).
10 lipca o godz. 11 spotkanie z Anną Kaszubą Dębską, współautorką książki „Kierpce, wianki, obwarzanki”. Spotkanie skierowane do młodych czytelników zachęci do wyprawy po przygodę w niezwykłej krainie - Małopolsce, pełnej malowniczych miejsc i tajemnic, smaków i zapachów, które nie tylko rozbudzą ciekawość każdego dziecka, ale z pewnością będą także odkryciem dla rodziców.

W ramach warsztatów rękodzielniczych powstanie „Przepiśnik regionalny” - zajęcia również 1 sierpnia o godz. 11.

Elementem projektu będzie również warsztat „Około kuchenny - Makatka w formie fartucha”, 15 lipca o godz. 16, który poprowadzą Uszytkowe Czary Mary. - Poznając historię makatek i miasta uszyjemy i ozdobimy fartuchy kuchenne - informuje Anna Gałgan. - Makatki, wieszane np. nad zlewem, przedstawiały scenkę rodzajową, albo sielski fragment krajobrazu. Wyszywany obrazek był opatrzony jakimś cytatem, jak „Czysta woda zdrowia doda” czy też pojedynczym stwierdzeniem „Dzień dobry” czy „Smacznego”. W ramach warsztatu porozmawiamy o tradycjach panujących w kuchni - dodaje.
Warsztaty adresowane są do osób dorosłych. Zapisy w dziale promocji Biblioteki, tel. 33 847 98 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska