MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: na licencjatów nie zawsze czeka praca

Bogumił Storch
Młodzi ludzie mają  już dyplomy, ale to nie gwarantuje pracy
Młodzi ludzie mają już dyplomy, ale to nie gwarantuje pracy Bogumił Storch
Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Oświęcimiu po raz drugi w historii tej uczelni opuściła grupa absolwentów.

W tym roku PWSZ wypuści na rynek pracy łącznie 247 osób. Specjaliści od rynku pracy prognozują, że wielu z nich zasili "pośredniaki".

Jak absolwenci PWSZ zmienią lokalny rynek pracy?

- Jeśli w czasie studiów nie nawiązali współpracy lub nie wykorzystali dostatecznie praktyk, to teraz będzie im trudno o dobry etat - przyznaje Anna Woroń z jednej z agencji pośrednictwa pracy.

W pierwszym terminie, czyli do końca lipca 2009 roku prace licencjackie obroniło na PWSZ 201 studentów.

- 46 studentów przystąpiło do obrony we wrześniu, a pozostałe osoby złożą egzamin licencjacki w indywidualnie wyznaczonym terminie - mówi Monika Bartosz, rzecznik PWSZ.

Z oceną celującą na dyplomie uczelnię opuści 8 osób, z bardzo dobrą 78, a z czwórką 133 osoby. Tylko 28 absolwentów obroniło się na dostateczny.

To niezłe wyniki, ale specjaliści od rynku pracy nie pozostawiają świeżo upieczonym absolwentom złudzeń. Będzie ciężko o pracę.

- Wzrost liczby osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem w naszym powiecie jest niepokojący - przyznaje Wiesława Drabek-Polek, kierowniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu.

Dodaje również, że spośród wszystkich zarejestrowanych w tutejszym PUP bezrobotnych aż 9 procent to osoby z wyższym wykształceniem. Spada natomiast liczba bezrobotnych z wykształceniem zawodowym.

- Jest kryzys. Pracodawcy szukają przede wszystkim osób, które posiadają w ręku konkretny fach i jednocześnie nie mają dużych oczekiwań finansowych - mówi Mateusz Skrobacz, który po magisterce z politologii od roku szuka pracy.

Mimo wszystko kierunek studiów nadal ma znaczenie dla pracodawców.

- Nauczyciel języka obcego łatwiej znajdzie w powiecie oświęcimskim pracę niż na przykład politolog - tłumaczy Anna Woroń.

Oświęcimską PWSZ opuściło w tym roku w sumie 70 filologów (języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego) oraz 85 politologów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska