Pierwsze transporty Polaków do Auschwitz” to tytuł nowej lekcji internetowej dostępnej na www.auschwitz.org.
Opowiada ona o pierwszych tygodniach nowo tworzonego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz i o jego pierwszych więźniach – Polakach deportowanych z dystryktu krakowskiego i z rejencji katowickiej. Autorką lekcji jest Irena Strzelecka, wieloletni pracownik naukowy Muzeum.
– Lekcja opublikowana została w języku polskim, a pod koniec sierpnia dostępna będzie jej wersja angielska –zaznacza Bartosz Bartyzel, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Materiał dostępny na platformie e-learningowej Muzeum przybliża historię transportów Polaków z dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie: z więzień w Tarnowie (14 czerwca 1940 r.), Nowym Wiśniczu (20 czerwca 1940 r.) i Montelupich w Krakowie (18 lipca 1940 r.), oraz grupy 271 więźniów przywiezionych do obozu Auschwitz w czerwcu i na początku lipca 1940 r., z obozu przejściowego w Sosnowcu w rejencji katowickiej. – KL Auschwitz powstał z myślą umieszczania i zabijania tam Polaków, którzy choćby w najmniejszy sposób przejawiali wolę sprzeciwu wobec okupacyjnych władz niemieckich – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
– Nie wolno zapomnieć tej okrutnej i ponurej atmosfery, w jakiej doszło do powstania obozu: podbój kolejnych europejskich państw przez Niemcy, bezwzględny terror na okupowanych przez Niemcy i Związek Radziecki obszarach. Pierwsi więźniowie trafili do miejsca, z którego wyjście miało być tylko jedno: „przez komin krematorium” – dodał Kacorzyk.
Przejdź do lekcji "Pierwsze transporty Polaków do Auschwitz".