Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: podzielili blisko 34 miliony złotych od rządu

Bogusław Kwiecień
Prawie 34 mln zł dostaną samorządy z Oświęcimia i okolic z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Wyremontują za to drogi i szkoły.

Program powstał w 1996 r. z myślą o rozwiązywaniu problemów związanych m.in. z dostępnością komunikacyjną Oświęcimia oraz z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenów wokół byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jego uczestnikami są: miasto Oświęcim, gmina Oświęcim, starostwo powiatowe, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i samorząd województwa małopolskiego. - Mieli możliwość samodzielnego przygotowania projektu kolejnego etapu - podkreśla Marek Wójcik z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Ostatecznie ustalono, że z puli ponad 33 mln zł przewidzianej przez rząd w budżecie państwa na program, największą część otrzyma gmina Oświęcim - 11,5 mln zł na budowę drogi w pobliżu byłego obozu Birkenau. Na inwestycje zgłoszone przez powiat oświęcimski zarezerwowano 9,5 mln zł. Te pieniądze mają być przeznaczone na budowę centrum edukacjyno-sportowego przy Powiatowym Zespole nr 2. Miasto może liczyć na ok. 8 mln zł na przebudowę kolejnych ulic przy byłym obozie Auschwitz I, PWSZ na ok. 4 mln zł (rozbudowa uczelni), a władze wojewódzkie w granicach miliona zł (na remonty dróg).

O tym, czy te zadania będą realizowane, ostatecznie zdecyduje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Warunkiem uzyskania wsparcia w ramach programu jest własny udział finansowy w wysokości 20 proc.

W ramach poprzedniego etapu OSPR wybudowano m.in. centrum obsługi turystów w Brzezince. W Oświęcimiu wyremontowano część ulic wokół byłego obozu. - Nareszcie nie musimy się wstydzić naszej ulicy przed turystami - mówi Zbigniew Grabowski, mieszkaniec ul. Obozowej na os. Zasole.

W ciągu 18 lat na zadania w ramach OSPR wydano ponad 111 mln zł. Najnowszy, piąty etap programu obejmie lata 2016-2020.
 

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska