Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: szkielet sprzed ponad 500 lat

Bogusław Kwiecień
Grzegorz Mądrzycki
Grzegorz Mądrzycki fot. Bogusław Kwiecień
Kolejne, dobrze zachowane szczątki ludzkie znaleźli archeolodzy na cmentarzysku z późnego średniowiecza obok świątyni księży salezjanów w Oświęcimiu. Naukowcy nie mają wątpliwości, że to dowód, iż ziemia kryje jeszcze wiele ciekawych znalezisk.

- Szkielet, podobnie jak kości odkryte w tym miejscu podczas wcześniejszych wykopalisk, trafi na badania do antropologów Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi archeolog Grzegorz Mądrzycki.

Tymczasem samo miejsce odkrycia szczątków dostarczyło archeologom wiedzy o zasięgu cmentarzyska, które istniało w średniowieczu przy ówczesnym klasztorze dominikanów. Szkielet został odnaleziony 1,5 m od chodnika przy ul. Jana Bosko.

- Odbywały się tutaj nie tylko pochówki zakonników, ale także mieszkańców okolicy. Odnaleźliśmy szczątki noworodków, dzieci i kobiet - zaznacza archeolog.

Najstarszy aktualnie zabytek na terenie powiatu oświęcimskiego - grocik strzały wykonany z krzemienia jurajskiego sprzed 12,5 tys. lat, stanowiący zabytek kultury świderskiej, został odkryty właśnie na tym cmentarzysku i był wielką sensacją.

Nie musi być ostatnią. Ilona Smajek i Grzegorz Mądrzycki, którzy odkrywają pod ziemią tajemnice sprzed wieków, spodziewają się kolejnych rewelacji przy okazji planowanej przebudowy Rynku Głównego, która rusza w lipcu.

- Pod płytami i wierzchnią warstwą kryją się prawdopodobnie nawarstwienia historyczne, począwszy od bruku przedwojennego do warstw z okresu przedlokacyjnego z XIII wieku, które mogą być badane jedynie ręcznie - dodaje archeolog.

Smajek i Mądrzycki podkreślają, że Oświęcim nie był objęty wcześniej badaniami archeologicznymi na dużą skalę. Badania prowadzone były jedynie na wzgórzu zamkowym. Przed rokiem podobne przeprowadzili przy sanktuarium. W tej chwili wrócili i kopią ponownie, ale tylko do głębokości 1 m, wykorzystując prace związane z odwodnieniem północnej ściany kościoła.

Dotąd odkryli tutaj w sumie 70 pochówków, a ponadto przykościelny ołtarz i kaplicę grobową. Rewelacją było odkrycie dobrze zachowanej, półkolistej krypty z cegły z drugiej połowy XVI wieku. Wśród cennych znalezisk archeolodzy wymieniają także rapiery, nożyki, monety pochodzące głównie z okresu późnego średniowiecza i wczesnego okresu nowożytnego.

Wszystko wskazuje, że dominikański kościół, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, został wybudowany w stylu gotyckim z cegły już na początku XIV wieku.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska