Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: uczelnia nęci maturzystów

Monika Pawłowska
Leszek Pniak
Jedyna publiczna szkoła wyższa w Małopolsce zachodniej bije się o tegorocznych maturzystów. Choć na tym terenie nie ma innej uczelni państwowej, w kórej kształcić można się za darmo, PWSZ konkurencję i tak ma sporą. Wczoraj w trakcie dnia otwartego uczelnia nęciła maturzystów nowymi kierunkami. Tłumów nie było.

- Ludzie wolą wyrwać się na studia do Krakowa, Wrocławia czy Katowic, niż tkwić w Oświęcimiu lub Chrzanowie - mówi Darek, uczeń jednego z oświęcimskich liceów.
Opinie uczniów zdają się potwierdzać statystyki. W ubiegłym roku, gdy otwierano kierunek pielęgniarstwa w PWSZ, planowano przyjąć 50 studentów. Zainteresowanych było jednak raptem 30 osób!

Nie dziwi zatem, że oświęcimska uczelnia już teraz stara się zainteresować maturzystów swoją ofertą.
- Planujemy uruchomić nowy kierunek. Będzie to wychowanie fizyczne ze specjalnością gimnastyka korekcyjna - informuje prof. dr hab. Hanna Kowalska-Stus, prorektor ds. nauczania. - Czekamy na pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Decyzja powinna być najpóźniej za miesiąc - dodaje prorektor.

W roku akademickim 2010/2011 ruszyć ma również kierunek inżynierski rolnictwo, ze specjalnością agroekologia.
Już teraz na studiach licencjackich można wybierać studia na 4 kierunkach: filologia (z możliwością odbycia kursu pedagogicznego), politologia, zarządzanie i pielęgniarstwo.

Wczoraj do promowania szkoły zagoniono nawet obecnych studentów. Oprócz kolorowych ulotek, smyczy i balonów z logo uczelni rozdawali z uśmiechami na twarzy słodkie mordoklejki. - Nasza uczelnia poziomem nauczania nie odbiega od innych - mówi Barbara Grzesło, studentka pierwszego roku politologii. - Mamy wykładowców z uniwersytetów Jagiellońskiego i Śląskiego, a poza tym PWSZ ma jeszcze jeden wielki plus: nauka jest za darmo.

Dodaje, że sporym atutem jest to, że uczelnia znajduje się blisko domu. - Przynajmniej nie muszę wydawać na akademik, a i wykarmić mogą mnie na miejscu rodzice - dodaje Basia.
Sporym mankamentem PWSZ jest to, że można tu skończyć jedynie trzyletnie studia licencjackie oraz studia podyplomowe, które trwają dwa semestry. Jeśli komuś zamarzy się tytuł magistra, edukację musi kontynuować na innej uczelni.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu jest uczelnią publiczną utworzoną 1 lipca 2005 roku. Patronat nad nią objął Uniwersytet Jagielloński.
Szczegóły dotyczące rekrutacji na studia dostępne są na stronie internetowej www.pwsz-oswiecim.edu.pl. Informacji można zasięgnąć też pod nr. tel. 33 8430691.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska