https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie uczelnie kuszą atrakcyjnymi nowościami. Każdy znajdzie coś dla siebie

Paulina Szymczewska
Czeskie Centrum Badawcze Řež, specjalizujące się w energetyce
jądrowej. Tutaj m.in. będą mieli zajęcia studenci nowego
kierunku energetyka jądrowa na Politechnice Krakowskiej
Czeskie Centrum Badawcze Řež, specjalizujące się w energetyce jądrowej. Tutaj m.in. będą mieli zajęcia studenci nowego kierunku energetyka jądrowa na Politechnice Krakowskiej archiwum PK
Biolingwistyka, energetyka jądrowa, geotermia, dietetyka onkologiczna, druk 3D materiałów metalicznych, przedsiębiorczość cyfrowa – to tylko niektóre z ciekawych nowości oferowanych przez uczelnie wyższe z naszego regionu. Warto się z nimi zapoznać.

Krakowski Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, który w swojej ofercie edukacyjnej ma łącznie aż 80 kierunków studiów, przygotował w tym roku akademickim kilka nowości. Są to: zarządzanie, biolingwistyka z komunikacją kliniczną, informatyka stosowana, inżynieria produkcji i jakości oraz ochrona ludności i obrona cywilna.

Również w ofercie Politechniki Krakowskiej znalazło się kilka atrakcyjnych nowości, w tym energetyka jądrowa i biotechnologia przemysłowa (na studiach II stopnia). Ten pierwszy kierunek wychodzi naprzeciw przyszłym potrzebom rynku pracy i sektora energetyki, w Polsce bowiem trwają przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Konieczne jest więc wykształcenie kadry wysokiej klasy specjalistów. Jeśli zaś chodzi o kierunek biotechnologia przemysłowa, jest to interdyscyplinarna nowość dla wielu gałęzi przemysłu, ściśle powiązana z biologią, mikrobiologią, inżynierią genetyczną oraz chemią i technologią chemiczną.

O kilka nowości poszerzyła się również tegoroczna oferta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Są to następujące kierunki na studiach II stopnia: druk 3D materiałów metalicznych, geotermia – technika i technologia, informatyka – uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, metrologia i inżynieria pomiarów, odlewnictwo, plastyczna przeróbka metali, technologie 3D w przemyśle odlewniczym oraz w języku angielskim Digital Production for Sustainable Manufacturing i Space Technologies.

Elastyczne formy nauczania

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie właśnie przygotowuje cztery nowości. Są to: studia nad cywilizacjami, prawo, pedagogika specjalna oraz historia i społeczeństwo – studia w zakresie polityki historycznej. Kierunek studia nad cywilizacjami uzyskał już wszystkie potrzebne zgody i od przyszłej rekrutacji ruszą stacjonarne studia I stopnia. To unikalny, jedyny taki w Europie kierunek studiów praktycznych, przygotowujący do pracy w środowiskach wielokulturowych.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ma do zaoferowania takie nowości jak: przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie na studiach I stopnia oraz informatyka stosowana na studiach II stopnia. Podkreślić warto, że uczelnia kształci praktycznie na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzi także liczne kursy i szkolenia, stosując elastyczne formy nauczania (np. e-learning), gwarantując dogodne terminy zajęć oraz efektywną komunikację z wykładowcami.

Oferta edukacyjna dostosowana do potrzeb

Akademia Tarnowska (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Akademia Nauk Stosowanych) w ostatnich latach znacznie przekształciła swoją ofertę dydaktyczną tak, by lepiej odpowiadała na potrzeby młodych ludzi oraz otoczenia społeczno-gospodarczego. Od roku akademickiego 2025/2026 maturzyści będą mogli wybrać kolejną nowość na Wydziale Humanistycznym (obok psychologii, języków obcych w komunikacji (e-)biznesowej czy języka francuskiego dla potrzeb zawodowych). Będą to jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna.

Nowy kierunek studiów oferuje także Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu – to energetyka odnawialna i zarządzanie energią. Ponadto oferta uczelni wzbogaciła się o studia podyplomowe z zakresu dietetyki onkologicznej i podstaw prehabilitacji, a także edukacji zdrowotnej oraz przygotowania pedagogicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska