Energetyka jądrowa i biotechnologia
Politechnika Krakowska, na której trwa obecnie rekrutacja na studia magisterskie (II stopnia), oferuje bogaty wybór kierunków i nowoczesnych specjalności. W ofercie uczelni jest zimą ponad 2,3 tys. miejsc (1950 na studiach stacjonarnych i 360 na niestacjonarnych), w tym nowości – energetyka jądrowa i biotechnologia przemysłowa. Na większości kierunków nabór trwa do 10 lutego, wcześniej – do 3 lutego muszą się zarejestrować kandydaci na architekturę krajobrazu. Warto pośpieszyć z elektroniczną rejestracją (więcej informacji: rekrutacja.pk.edu.pl).
Najwięcej miejsc w zimowej rekrutacji PK przygotowała na kierunkach: budownictwo w j. polskim i angielskim, informatyka, elektrotechnika i automatyka, transport architektura krajobrazu, inżynieria materiałowa, energetyka, inżynieria środowiska, technologia chemiczna, automatyka i robotyka, inżynieria produkcji, mechanika i budowa maszyn w j. polskim i angielskim, środki transportu i logistyka.
Wiele kierunków oferuje możliwość udziału w rzeczywistych projektach badawczych, organizowanych we współpracy z przemysłem i samorządami. Dzięki temu studenci mogą wczuć się w rolę projektantów, programistów, inżynierów czy menedżerów, testując w praktyce umiejętności nabyte na zajęciach.
Politechnika Krakowska oferuje w zimowej rekrutacji następujące kierunki (wraz z atrakcyjnymi specjalnościami): automatyka i robotyka, Additive Manufacturing, architektura krajobrazu, budownictwo w j. polskim i angielskim, transport, biotechnologia przemysłowa, gospodarka przestrzenna, informatyka, matematyka stosowana, elektrotechnika i automatyka, infotronika, inżynieria chemiczna i procesowa, technologia chemiczna w j. polskim i angielskim, fizyka techniczna w j. polskim i angielskim, inżynieria materiałowa, energetyka jądrowa, energetyka w j. polskim i angielskim, Environmental and Land Engineering, geoinformatyka, inżynieria środowiska, inżynieria i gospodarka wodna, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, informatyka stosowana, inżynieria medyczna, inżynieria produkcji, mechanika i budowa maszyn w j. polskim i angielskim, pojazdy samochodowe oraz środki transportu i logistyka.
Biuro Karier PK podkreśla, że warto dokształcić się na studiach II stopnia (magisterskich), bo ich ukończenie zwiększa konkurencyjność absolwentów na rynku pracy. Pracodawcy cenią osoby o zaawansowanych kompetencjach specjalistycznych.
„Absolwenci dwustopniowych studiów lepiej niż inżynierowie oceniają swoje możliwości zatrudnienia w zawodzie oraz czują się pewniej w roli specjalistów w swojej dziedzinie. W grupie osób pracujących zgodnie z wykształceniem absolwenci II stopnia znacznie częściej wykorzystują wiedzę i umiejętności ze studiów w aktualnej pracy” – czytamy w raporcie Biura Karier PK z badania losów absolwentów z rocznika 2023 po sześciu miesiącach od ukończenia studiów.
Inżynieria kosmiczna i sztuczna inteligencja
Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza również ma wiele do zaoferowania tej zimy. Rekrutacja na studia II stopnia rozpoczęła się tu 13 stycznia. Oferta kształcenia obejmuje kilkadziesiąt kierunków na studiach stacjonarnych. Co istotnie, tegoroczna oferta dla osób, które planują kontynuować edukację, poszerzona została o kilka nowości.
– Studia II stopnia do czas, kiedy nasi studenci mogą pogłębić wiedzę ze studiów inżynierskich i tym samym wielokrotnie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Dane pokazują, że absolwenci studiów magisterskich lepiej radzą sobie na rynku pracy, budują stabilniejsze kariery zawodowe i też więcej zarabiają – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie. – Nasza oferta na studiach II stopnia odpowiada na aktualne specjalizacje pojawiające się w przemyśle czy biznesie. W związku z tym w tym roku poszerzyliśmy ofertę o kierunki związane m.in. z inżynierią kosmiczną, sztuczną inteligencją czy technologią druku 3D – dodaje.
Wśród tegorocznych nowości na studiach II stopnia w AGH pojawiły się:
druk 3D materiałów metalicznych (kierunek prowadzony wspólnie przez Wydziały Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz Inżynierii Mechanicznej i Robotyki);
geotermia – technika i technologia (kierunek prowadzony przez Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu);
informatyka – uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja (kierunek prowadzony przez Wydział Informatyki);
metrologia i inżynieria pomiarów (kierunek prowadzony wspólnie przez Akademię Górniczo-Hutniczą - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Główny Urząd Miar);
odlewnictwo (kierunek prowadzony przez Wydział Odlewnictwa);
plastyczna przeróbka metali (kierunek prowadzony przez Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej);
technologie 3D w przemyśle odlewniczym (kierunek prowadzony przez Wydział Odlewnictwa).
Natomiast oferta studiów AGH w języku angielskim została poszerzona o dwa kierunki. Pierwszy z nich to Digital Production for Sustainable Manufacturing (prowadzony na Wydziale Zarządzania). Nawiązuje on do nowoczesnego podejścia w zarządzaniu produkcją, przejawiającego się cyfrową integracją wszystkich aktywności produkcyjnych w kontekście globalizacji i minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
Drugi z kierunków w języku angielskim to Space Technologies (prowadzony przez Wydział Inżynierii Mechanicznej). Przygotowuje on studentów do pracy w jednej z najszybciej rozwijających się branż przyszłości, jaką jest inżynieria kosmiczna. Program uwzględnia trzy różne specjalizacje: upstream – projektowanie i budowa technologii kosmicznych; downstream – analiza i zastosowanie danych z misji kosmicznych; biomedical – medycyna kosmiczna i technologie podtrzymywania życia.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji zimowej na studia II stopnia w Akademii Górniczo-Hutniczej (wraz z opisem wszystkich kierunków, harmonogramem i warunkami) dostępne są na stronie rekrutacja.agh.edu.pl.
