Na Rynku Głównym w Oświęcimiu otwarta została plenerowa wystawa poświęcona wizycie papieża Jana Pawła II w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Doszło do niej dokładnie 7 czerwca 1979 roku w trakcie pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny.
Na wystawie zatytułowanej "Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież" znalazły się zdjęcia z tej historycznej wizyty Jana Pawła II. Wystawę otworzyli uroczyście zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania, starosta oświęcimski Marcin Niedziela, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz – Birkenau Andrzej Kacorzyk i ks. Marcin Mendrzak z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Wśród gości otwarcia była m.in. Lidia Foryciarz, jedna z autorek prezentowanych zdjęć. Obok niej na wystawę składają się zdjęcia zrobione przez Zofię Łobodę, Józefę Mostowik, Stanisława Foryciarza. - Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że robiąc te historyczne zdjęcia sami wraz z nimi przechodzimy do historii. Przede wszystkim to były wielkie emocje - powiedziała Lidia Foryciarz. Wystawę na Rynku będzie można oglądać do 14 czerwca. Potem przeniesiona zostanie przed Miejską Bibliotekę Galerią Książki.
Zgromadzeni goście i mieszkańcy Oświęcimia mogli wysłuchać ponadto koncertu pt. Fortepiany Wolności z ulubionymi utworami Jana Pawła II w wykonaniu Jakuba Sokołowskiego w ramach projektu przygotowanego przez Biuro ” Niepodległa”.
Otwarcie wystawy i koncert to była pierwsza część dwudniowych obchodów 40. rocznicy wizyty papieża Polaka.
W sobotę, 8 czerwca, w drugim dniu obchodów odbędzie się msza św. celebrowana przez ks. bpa seniora Kazimierza Górnego (godz. 18) w kościele św. Maksymiliana, przed którą odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pobyt papieża Polaka na ziemi oświęcimskiej (godz. 17). Na uroczystości do Oświęcimia przyjechał też z Rzymu Arturo Mari, osobisty fotograf papieża Jana Pawła II, który spotka się z mieszkańcami miasta i okolicy (godz. 19).
Ponadto w parku na Zasolu można oglądać plenerową wystawę pt. „Polski Album Rodzinny: Wielka Pielgrzymka”, która powstała w ramach projektu ” Niepodległa”.
WIDEO: W Krakowie urodziły się sześcioraczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce
