Ze statystyk wynika, że średnio, w wyniku jednego przestępstwa senior traci od 28 do 30 tys. zł. Często są to jednak kwoty wyższe. Pieniądze te to oszczędności całego życia - mówi Krzysztof Dymura, naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Szef prewencji zauważa, że oszuści wykorzystują zaskoczenie wmawiając osobom starszym, że pieniądze na np. na rzekomą kaucję są potrzebne natychmiast.
- Zdarza się jednak i tak, że ofiara przez kilka dni wypłaca z banku gotówkę lub bierze pożyczki, żeby za każdym razem przekazywać pieniądze przestępcom. Mimo, że seniorzy mają czas, żeby zastanowić się nad tym co robią, to i tak przestępcom udaje się ich oszukać - dodaje Krzysztof Dymura.
Małopolska policja pomimo licznych apeli każdego dnia odnotowuje przypadki oszustw (lub ich prób) dokonywanych na tzw. legendę (między innymi: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”, „na pracownika banku”).
- Ofiarami tych przestępstw padają już nie tylko seniorzy, ale także osoby w średnim wieku. Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę ze swymi ofiarami, aby wywołać u nich zdenerwowanie i uśpić ich czujność. Manipulacja zapewne sprawia, że część osób wierzy w historie opowiadane przez oszustów i przekazuje im oszczędności - mówi Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.
Seniorzy są ofiarami nie tylko przestępców, którzy stosują metodę „na wnuczka” lub „na policjanta”. Emeryci często są również oszukiwani podczas tzw. prezentacji garnków lub sprzętu AGD.
W związku z coraz częściej pojawiającymi się informacjami o oszukiwaniu seniorów samorząd województwa małopolskiego wiosną ogłosił otwarty konkurs ofert związany właśnie z ochroną praw konsumenckich. Jego tematyka była niezwykle istotna biorąc pod uwagę skalę zagrożeń związanych ze stosowaniem nieuczciwych praktyk handlowych czy prób wyłudzeń.
- Dostrzegamy potencjał organizacji pozarządowych, są dla nas partnerami w realizacji działań w obszarze polityki społecznej, w aktywnościach na rzecz mieszkańców - mówiła radna wojewódzka Marta Mordarska.
Działania, które zostaną już wkrótce zrealizowane przez czterech beneficjentów konkursu (Stowarzyszenie Centrum Pomocy Auxilium, Fundacja Instytut Państwa i Prawa, Stowarzyszenie MANKO oraz Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej TOP – SPIN) mają na celu podniesienie świadomości prawnej mieszkańców Małopolski, a także kształtowanie wśród nich postaw umożliwiających skuteczną ochronę w sytuacji zagrożenia.
FLESZ - Smartfony zamiast kas fiskalnych. Przedsiębiorcom ma być lżej
- Nie pomogła im nawet Magda Gessler. Oto knajpy, które upadły
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Kraków w latach 90. Niby niedawno, a inny świat [ZDJĘCIA]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
