MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto priorytety Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim. Liderzy PSL i Polski 2050 przedstawili „Listę wspólnych spraw”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili we wtorek „Listę wspólnych spraw Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim”.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili we wtorek „Listę wspólnych spraw Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim”. PAP/Leszek Szymański
We wtorek liderzy PSL i Polski 2050 – Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia – „Listę wspólnych spraw Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim”. Co znalazło się wśród priorytetów?

Spis treści

Lista wspólnych spraw Trzeciej Drogi w PE

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili we wtorek „Listę wspólnych spraw Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim”.

Jednym z priorytetów bezpieczeństwo

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów programowych Trzeciej Drogi będzie integracja europejska w dziedzinie bezpieczeństwa. W tym celu przedstawiciele PSL i Polski 2050 będą dążyć do zabezpieczenia odpowiednich środków na przemysł obronny w Polsce i w Europie. Celem ma być „odtworzenie zdolności produkcyjnych, zbudowanie nowych fabryk amunicji czy danie szansy na samowystarczalność” – zapowiedział szef MON.

Ponadto podkreślił, że Europa „musi chronić swój rynek i budować najsilniejszą gospodarkę”.

Trzecia Droga chce rozwoju gospodarczego

Hołownia podkreślił z kolei, że bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy to najważniejsze postulaty Trzeciej Drogi w wyborach do europarlamentu. Stwierdził, że „spokój i pieniądze to te rzeczy, których polscy obywatele mogą” od ich ugrupowania oczekiwać.

Zwrócił się też do polskich polityków o „opamiętanie się”. – Nie chodzi o to, która partia, którą partię. Chodzi o to czy będziemy mieli we wspólnocie europejskiej takich reprezentantów, którzy będą załatwiać wasze sprawy, a nie sprawy nas, polityków – powiedział marszałek Sejmu.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Następnie lider PSL, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówił m.in. o bezpieczeństwie żywnościowym w Polsce i w UE. Zapewnienie go obywatelom nazwał „jednym z najważniejszych zadań państwa”. – Czyli żywności w przystępnej cenie dla swoich obywateli – oświadczył.

Podkreślił wagę dopłat do upraw rolnych oraz zapowiedział zabiegi o zmianę polityki rolnej, jaką prowadził obecny unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski (PiS). – Zniszczył i polską, i europejską wieś – ocenił.

Przypomniał przy tym protesty rolników, mające miejsce w całej UE przez ostatnie półrocze. – Chcą w prosty sposób uprawiać ziemię, chcą hodować w godny sposób i w dobrych, najbezpieczniejszych warunkach inwentarz. Chcą mieć gospodarstwa, które będą dawać możliwość zarobku, ale przede wszystkim dają dobrą, zdrową żywność – mówił prezes PSL.

Trzecia Droga o bezpieczeństwie zdrowotnym

Kolejny przedstawiony przez niego postulat Trzeciej Drogi dotyczy bezpieczeństwa zdrowotnego w Europie - chodzi o to, by takie same terapie onkologiczne były dostępne dla pacjentów w całej UE. – Kod genetyczny może decydować o tym, jaka choroba u ciebie wystąpi. Ale nigdy nie może kod pocztowy decydować, jaką terapię będziesz miał zastosowaną – wskazał Kosiniak Kamysz.

Zwiększona cyfryzacja UE i Polski

Kolejny punkt programu wyborczego Trzeciej Drogi przedstawił przewodniczący Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jest nim zwiększona cyfryzacja Unii, w tym Polski. – Za chwilę mamy drugą połowę XXI wieku i naprawdę nie ma na co czekać – stwierdził.

Zapowiedział starania o dopłaty do instalowania szerokopasmowego internetu i przedstawił to, jako jeden ze sposobów na wyludnianie się małych miast i wsi. – Jeżeli będziesz miał dostęp do tych szerokopasmowych usług, to być może łatwiej będzie ci podjąć decyzję, by zostać tam, skąd jesteś, a nie wyruszać gdzieś daleko w świat, zrywając często swoje korzenie – mówił.

Przewodniczący Polski 2050 podkreślił też wagę uniezależnienia UE od dostaw czipów elektronicznych z Azji poprzez rozwój ich produkcji w Europie. – Polska ma do tego warunki i powinna być jednym z liderów tych projektów czipowych w Europie – wskazywał.

Hołownia zadeklarował uruchomienie w europarlamencie prac nad głosowaniem w wyborach przez internet. – Tak moglibyśmy mieć frekwencję 75-procentową może nie raz na 1000 lat, tylko dużo częściej. To jest kwestia demokracji i stabilności demokracji – dodał.

Co dalej ze zmianą czasu?

Ponadto wyraził nadzieję, że za nadchodzącej kadencji Parlament Europejski zakończy się zmiana czasu z zimowego na letni. – To drobna rzecz, ale jednak i dla gospodarki, i transportu, i dla wielu różnych dziedzin ważna – ocenił.

PAP

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto priorytety Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim. Liderzy PSL i Polski 2050 przedstawili „Listę wspólnych spraw” - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska