
Samica komara dzięki białku z pobieranej krwi mogą wytworzyć jaja. I choć taki komar lata bardzo powoli (przemierza świat z prędkością 2km/h), jest bardzo wytrwały. Może przelecieć nawet 10-15 km w poszukiwaniu pokarmu.

Jeżeli do tej pory uważaliśmy się za pechowców, których grupa krwi najbardziej smakuje krwiopijcom, możemy odetchnąć z ulgą. Komary wabi wydzielany przez nas wraz z wydechem dwutlenek węgla i alkohol (oktenol), który znajduje się w ludzkim pocie. Od intensywności wydzielania tych dwóch składników jeden z nas będzie kłuty częściej, a drugi mniej

Plagi komarów zdarzają się, jeżeli wiosna jest wilgotna oraz jeżeli był duży „ zapas” komarów (samic), które w zeszłym roku zeszły na zimowanie. Pojedynczy komar żyje tylko kilka tygodni, a potem ginie, albo jest zjadany przez drapieżne zwierzęta: pająki, owady i owadożerne ptaki.

Większość owadziej biomasy stanowią mrówki ważące pojedynczo ok. 5 miligramów. Dane szacunkowe podawane przez naukowców mówią, że w jednym momencie na Ziemi żyje około 10 000 000 000 000 000 (słownie: dziesięć biliardów) mrówek.