https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pająki w sadach i ogrodach szkodzą roślinom? Niekoniecznie! Sprawdź, jak ich obecność wpływa na uprawy

Katarzyna Zawada
Choć budzą strach, dla przyrody mają pozytywne znaczenie.
Choć budzą strach, dla przyrody mają pozytywne znaczenie. pixabay.com/krzysztofniewolny
Niektórzy na widok pająka reagują lękiem. Warto wiedzieć, że nie każdy przedstawiciel rzędu pajęczaków jest niebezpieczny. Większość tych, które pojawiają się w sadach i ogrodach, może mieć dobry wpływ na przyrodę. Zobacz, czy należy więc usuwać je z przydomowej przestrzeni.

Spis treści

Pająki różnią się między sobą kształtem i rozmiarem. Na świecie jest ich kilkadziesiąt tysięcy gatunków. Choć kojarzą nam się z ukąszeniem, to ich znaczna część wcale nie lubuje się w atakowaniu człowieka. Niektóre z nich są jadowite, ale w Polsce raczej ciężko o osobniki, których jad sieje grozę.

Pająk przyjacielem ogrodu? Pomaga eliminować szkodniki

Każdy ogrodnik chce, aby jego uprawy były zadbane. O ile tępimy większość szkodników roślin, o tyle pająki do nich nie należą. Wręcz przeciwnie, pomagają pozbywać się tych najbardziej uciążliwych owadów. Niektóre gatunki zjadają mszyce, mrówki oraz kleszcze. Pająki najczęściej łapią ofiarę w sieć, polują na nią lub obezwładniają specjalną substancją.

Pająki ogrodowe. Sprawdź, jakie znajdziesz w Polsce

Wśród zakątków drzew i roślin możemy znaleźć różne gatunki pająków. Najczęściej zaznaczają swoją obecność, wijąc sieci. W Polsce do najpopularniejszych okazów ogrodowych należą:

  • krzyżak łąkowy,
  • krzyżak ogrodowy,
  • tygrzyk paskowany,
  • kolczak zbrojny,
  • strojniś nadobny,
  • bagnik nadwodny.

Pająki, choć niektóre mają jad, same w sobie nie są szkodliwe, pozostawione w ogrodzie i nieprowokowane będą bardziej sprzymierzeńcami, niż wrogami. Nawet jeśli w poczuciu zagrożenia ugryzą człowieka, prędzej wywoła to niewielki swędzący obrzęk, który się zagoi. Wyjątkiem może być kolczak zbrojny, tu konsekwencje starcia z jego aparatem gębowym są bolesne. Ból występuje natychmiast i określa się go jako ostry i piekący. Do tego dochodzą obrzęk, rumień i swędzenie, nie są to jednak objawy śmiertelne dla ludzi.

W przeważającej części pająki w ogrodzie to dobra rzecz. Nawet jeśli wzdrygasz się na ich widok, mogą być niezwykle korzystne. Uwielbiają jeść i nie są wybredne, jeśli chodzi o codzienne posiłki. Bez względu na swoją reputację, ich celem nie jest uprzykrzanie nam życia, wolą skupiać się na „przeżuwaniu” owadów, mniej interesują je ogrodowe warzywa i owoce, przekonuje Justyna Madan, Strefa Agro.

Dlaczego warto zostawić pająki w ogrodzie?

Większość ogrodowych stawonogów żywi się owadami, a więc rośliny w fazie rozwoju nie stanowią dla nich łakomego kąska. Obecność pająków przynosi największe korzyści w sytuacji, gdy uprawy atakują plagi szkodników. Mogą pomóc pozbyć się mszyc, przędziorków, a nawet uciążliwych dla samego człowieka komarów. Konsumpcja innych owadów ma jednak swoje minusy - mogą np. zjeść pożyteczne dla środowiska pszczoły.

Pająki jedzą inne insekty, co sprawia, że rośliny mogą rzadziej chorować. Redukowane są szkodliwe patogeny i bakterie, które mogłyby przenosić się na dalsze gatunki kwiatów czy drzew.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska