MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parafia w Gładyszowie kwestuje. Zebrane środki mają wesprzeć budowę cerkwi, a konkretnie pokrycie jej drewnianych kopuł miedzianą blachą

Agnieszka Nigbor-Chmura
Dobre wieści docierają do nas od księdza Jarosława Grycza, proboszcza Parafii Prawosławnej w Gładyszowie. Kolejne kwesty, które organizuje przy okazji uroczystości w innych parafiach na budowę miedzianego pokrycia dachu nowej świątyni w podgorlickiej wsi, przynoszą oczekiwany  efekt
Dobre wieści docierają do nas od księdza Jarosława Grycza, proboszcza Parafii Prawosławnej w Gładyszowie. Kolejne kwesty, które organizuje przy okazji uroczystości w innych parafiach na budowę miedzianego pokrycia dachu nowej świątyni w podgorlickiej wsi, przynoszą oczekiwany efekt archiwum Parafii Prawosławnej w Gładyszowie
Dobre wieści docierają do nas od księdza Jarosława Grycza, proboszcza Parafii Prawosławnej w Gładyszowie. Kolejne kwesty, które organizuje przy okazji uroczystości w innych parafiach na budowę miedzianego pokrycia dachu nowej świątyni w podgorlickiej wsi, przynoszą oczekiwany efekt. Znalazł się też darczyńca na pierwszy z trzech krzyży, które zwieńczą cebulaste kopuły.

Ksiądz Jarosław Grycz proboszcz Parafii Prawosławnej w Gładyszowie, wykorzystuje absolutnie każdą okazję i w roli kwestarze przemierza Polskę wzdłuż i wszerz. Ostatnio skorzystał nawet z zaproszenia do kwestowania na Słowacji. Wszystko dla jakże szczytnego celu. By zakończyć budowę cerkwi w Gładyszowie, której teraz potrzebny jest dach. Nie byle jaki, bo miedziany, ale też trwały, bo jak twierdzi społeczność parafialna, świątynię buduje się dla pokoleń.

- Nie próżnujemy - mówi z radością ks. Jarosław. - W ubiegłym tygodniu kwestowaliśmy w Kostomłotach i Siemiatyczach, a także w Bardejowie na Słowacji. Natomiast wczoraj i dzisiaj (5 i 6 sierpnia) kwestowaliśmy w Starym Korninie (...). Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli budowę naszej świątyni. W kolejnych dniach spotkacie nas w Białymstoku oraz w Supraślu - zapowiada.

Proboszcz, ale także maleńka, bo zaledwie 70-osobowa wspólnota parafialna z Gładyszowa dziękują wszystkim, którzy składali swoje ofiary do puszek.

- Każda ofiarowana przez Was złotówka przybliża nas do realizacji tego dzieła - mówi ks. Grycz.

Długo wyczekiwany etap budowy cerkwi w Gładyszowie - krycie kopuł miedzianą blachą rozpoczął się trzy tygodnie temu. 5 sierpnia główny wykonawca prac wrócił na budowę.

- Cały czas oczekujemy realizacji wykonania Świętych Krzyży, które zwieńczą trzy kopuły naszej pięknej świątyni. Chcielibyśmy, aby stało się to jak najszybciej. Dzięki ofiarności darczyńców pierwszy krzyż nad częścią ołtarzową mamy już sfinansowany - cieszy się proboszcz.

Budowa cerkwi rozpoczęła się w 2022 roku od poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego. Sama świątynia jest drewnianą konstrukcją, repliką nieistniejącej już cerkwi p.w. św. św. Kosmy i Damiana w Nieznajowej. Łemkowska wioska Nieznajowa również już nie istnieje. Miejscowa ludność została wysiedlona po II wojnie światowej, w latach 1945-1947 – w większości do ówczesnego ZSRR.

Świątynia jest budowana w miejscu starej szkoły. Jej makietę - miniaturę stworzył Michał Warchił, folklorysta łemkowski, modelarz, twórca największego w Polsce zbioru modeli cerkwi łemkowskich. Będzie swoistym hołdem pamięci dla mieszkańców nieistniejącej już łemkowskiej wsi Nieznajowa. Cała prawosławna parafia jest niewielka. Liczy około 150 wiernych, a w samym Gładyszowie jest ich zaledwie około 70. Budowa to ogromny koszt, sami go nie udźwigną. Mimo wszystko nie poddają się – kwestują, szukają sponsorów, nie ustają w realizacji dzieła budowy.

Można im pomóc na wiele sposobów

  • Klikając w link TUTAJ
  • Przenosi on do Interaktywnej Mapy Budowy Cerkwi w Gładyszowie. - Tam możecie wpłacać dobrowolne ofiary np. blikiem lub przelewem - logując się na konto swojego banku. Odbywa się to za pomocą platformy płatniczej, która zapewnia 100 proc. bezpieczeństwa transakcji - tłumaczy ksiądz.
  • Tradycyjnie, wpłacając swoją ofiarę na konto "Dzieła budowy cerkwi prawosławnej w Gładyszowie"
  • 20 8797 1039 0030 0399 2337 0002 Bank Spółdzielczy w Grybowie oddział w Uściu Gorlickim
  • Można też skontaktować się z proboszczem parafii, gdyby ktoś z Was miał taką szczodrość zaofiarować jeden z trzech pięknych św. Krzyży.
  • Gdyby ktoś chciał złożyć ofiarę niepieniężną np.: w postaci blachy miedzianej, gwoździ miedzianych, przewodów elektrycznych i innych materiałów związanych z instalacją elektryczną, odgromową - też jest taka możliwość.
  • Parafia ma na sprzedaż działkę w Uściu Gorlickim, z której dochód będzie przeznaczony na budowę cerkwi.

- Za wszelkie złożone ofiary -Bóg zapłać! Zapewniamy wszystkich o naszej codziennej modlitwie! - dodaje kapłan.

Po zakończeniu prac dekarskich, cała drewniana konstrukcja zabezpieczona zostanie zgodnie z wymogami przepisów przeciwpożarowych. Wtedy będzie można myśleć o instalacjach, przede wszystkim elektrycznej, ale też o wyposażeniu świątyni, przede wszystkim ikonostasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska