Amerykański inwestor i przedsiębiorca prowadzi rozmowy z działaczami Wisły od lata ubiegłego roku. Pod koniec stycznia podpisał umowę przedwstępną nabycia części akcji klubu – według naszych informacji chodzi o kilkanaście procent. Strony dały sobie około dwa miesiące na sfinalizowanie transakcji. Pierwszy miesiąc już minął.
Bragiel przez ostatnie tygodnie przebywał w Azji, m.in. uczestnicząc w zimowych igrzyskach jako członek olimpijskiej delegacji Kolumbii, a następnie Tonga. Pierwszy z tych krajów reprezentował na stadionie w Pjongczangu podczas ceremonii otwarcia, a drugi - ceremonii zamknięcia. To jedyny tego typu przypadek w historii igrzysk.
Wdzięczność sportowców tych państw Bragiel zaskarbił sobie utworzeniem fundacji, która finansowo wsparła ich marzenia o olimpijskim starcie. Do tej pory pomagał weteranom (np. maszerujący z nagą klatką piersiową podczas obu ceremonii Pita Taufatofua z Tonga ma już 34 lata), a teraz jego nowym celem jest wyszukiwanie w egzotycznych (z punktu widzenia uprawiania sportów zimowych) krajach młodych sportowców, by nie rezygnowali przedwcześnie z rozwijania swoich pasji.

Amerykanin wykorzystał też czas spędzony w Korei do celów biznesowych. Od początku uważnie obserwował dynamiczny rozwój Dot Inc. i właśnie został członkiem komitetu doradczego tego producenta inteligentnych zegarków, który podbija rynki światowe „smartwatchem” dla osób niewidomych (pozwala na odczytywania wiadomości w języku Braille’a). O podpisaniu umowy poinformował Eric Ju Yoon Kim, jeden z założycieli i zarazem prezes koreańskiego startup'a.
Wracając jednak do zainteresowania Amerykanina Wisłą. Krakowscy działacze nie wykluczają, że w przyszłości inwestor przejmie pakiet większościowy w klubie, ale na razie nieoficjalnie mówi się o 15 procentach. Przedstawiciel nowego współwłaściciela ma zasiadać w radzie nadzorczej spółki.
- Nie mogę zdradzać szczegółów negocjacji, ale mogę powiedzieć, że ma to być wejście Wisły Kraków do świata dużego biznesu międzynarodowego z ogromnymi możliwościami. To da związanie się z inwestorem o ogromnym autorytecie, który samodzielnie lub ze współudziałowcami jest twórcą ponad stu przedsiębiorstw rozpoznawalnych na całym świecie - mówiła prezes Marzena Sarapata podczas konferencji prasowej pod koniec stycznia.
Follow https://twitter.com/sportmalopolska