https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Deląg wcielił się w nauczyciela historii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ewelina Skowron
Uczniowie II LO w Nowym Sączu wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Barwne opowieści o Józefie Poniatowskim zachęciły do nauki przedmiotu.

WIDEO: Paweł Deląg wcielił się w nauczyciela historii

autorka: Ewelina Skowron/Gazeta Krakowska

Imprezował i wyrywał dziewczyny - tymi słowami swój wykład o księciu Józefie Poniatowskim w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu rozpoczął Wojciech Drewnik. Autor "Historii bez cenzury" - filmików bijących w internecie rekordy popularności, jest jednocześnie jednym z uczestników projektu edukacyjnego "Przywracamy historię w szkołach".

- Józef Poniatowski był człowiekiem niepokornym. Jego imprezy przeszły do historii - dowodził Drewnik. - Ale przede wszystkim był gorącym patriotą i człowiekiem honoru. Każdy z nas może być takim jak on. Ten potencjał jest w każdym człowieku.

Deląg - nie tylko aktor

W lekcji historii w II LO w Nowym Sączu wziął również udział znany aktor Paweł Deląg. Sądeckiej młodzieży dał się jednak poznać nie jako artysta, ale wielki pasjonat historii. - Jestem raczej hobbystą - mówił Paweł Deląg. - Dla mnie historia to nie są daty, ale barwne opowieści z życia osób, które ją tworzyły.

Paweł Deląg opowiadał o swojej roli w filmie "Kampania rosyjska Napoleona" emitowanym przez kanał Polsat Viasat History. Podzielił się również swoimi spostrzeżeniami na temat charakteru rodaków. - Gdyby nie nasza przeszłość, bylibyśmy inni - przekonywał Paweł Deląg. - Ona nas ukształtowała. Polacy w swojej podświadomości mają wpisaną pamięć o historii. To dzięki niej drzemie w nas wielka siła.

Uczniowie zachwyceni

- Było mało faktów a same barwne opowieści. I to jest właśnie sposób na uczenie historii - uważa Jakub Jurowicz, uczeń trzeciej klasy w II LO. - Dzięki takim zajęciom najwięksi przeciwnicy lekcji historii się do nich przekonają.

Jak tłumaczy Anna Leśniak, nauczycielka historii w II LO w Nowym Sączu, szkoła po raz pierwszy brała udział w tego typu projekcie. - Myślę, że dla uczniów jest to bardzo ciekawa forma zajęć. Młodzież nie lubi uczyć się suchych faktów. Postać Józefa Poniatowskiego przedstawiona w taki sposób jest dla nich bliższa, ciekawsza i barwniejsza - podkreśla nauczycielka.

Zachwytu nie kryła także Adrianna Pasiut, uczennica klasy pierwszej. - Pierwszy raz ktoś mówił do nas o historii takim językiem - przyznaje nastolatka. - To niesamowite. W ten sposób rzeczywiście historia jest ciekawa i chce się ją poznawać.

Podobne lekcje odbyły się już w październiku i listopadzie ubiegłego roku, a wzięli w nich udział licealiści z Warszawy, Łodzi, Poznania oraz Gdyni. W Nowym Sączu w dwóch szkołach, wspomnianym II LO oraz Zespole Szkół Akademickich. Inicjatorem spotkań jest kanał telewizyjny Polsat Viasat History, który stworzył projekt edukacyjny "Przywracamy historię w szkołach", patronowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Chcemy nie tylko ułatwić naukę historii, ale pokazać, że ten przedmiot może być fascynujący - mówi Aleks Habdank-Toczyski, prezes płatnej telewizji MTG na teren krajów rozwijających się.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska