We wtorek 29 kwietnia, po godzinie 10, w gabinecie ortopedycznym Szpitala Uniwersyteckiego doszło do dramatu. W czasie, gdy Tomasz Solecki przeprowadzał konsultację z pacjentką, do pomieszczenia wtargnął mężczyzna z nożem. Ranił on kilkukrotnie lekarza, po czym zbiegł. Następnie został ujęty przez ochronę i przekazany policji.
Mimo szybkiej reakcji i trwającej dwie godziny operacji lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego, życia dr Tomasza Soleckiego nie udało się uratować.
Dr n. med. Rafał Depukat, kierownik Centralnego Bloku Operacyjnego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie powiedział, że lekarz miał liczne rany kłute brzucha, klatki piersiowej, kończyn górnych i dolnych.
Lekarz z powołania
Tomasz Solecki związany był m.in. ze Szpitalem Uniwersyteckim, był też współzałożycielem Centrum Medycznego Ortotop. Na jego profilu na portalu Znany Lekarz wciąż możemy przeczytać: "Specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej ręki i stopy oraz medycynie sportowej".
Na profilu znajdziemy też ponad 400 opinii zadowolonych pacjentów. Ostatni wpis pochodzi z 24 kwietnia. Pani Bożena pisze w nim:
"Rzeczowa i b. miła konsultacja.Pan doktor wyjaśnił jak sie przygotowac do zabiegu i poinformował o dalszym leczeniu".
Inna pacjentka wpisała:
"Jestem bardzo zadowolona z pierwszej wizyty u Doktora Soleckiego. To profesjonalista z ogromną wiedzą, który dokładnie przeanalizował mój problem, przeprowadził szczegółowe badania i jasno wyjaśnił dalsze kroki leczenia. Wizyta przebiegła w przyjaznej atmosferze, a lekarz wykazał się dużą cierpliwością i empatią. Czułam, że jestem w dobrych rękach. Całym sercem polecam każdemu, kto szuka kompetentnego i zaangażowanego ortopedy".
Natrafiamy również na taki wpis:
"Jestem po operacji haluxa i wizycie kontrolnej u doktora Soleckiego, uważam, że jest to lekarz z powołania, przede wszystkim profesjonalista i człowiek pełen empatii, na każdej wizycie i w szpitalu rozmawiał, tłumaczył i wyjaśniał wszystko. Zabieg udany, jestem bardzo zadowolona, polecam w 100%" - pisze internautka.
Współpracownicy i przyjaciele żegnają Tomka
- Tomek był cudownym człowiekiem, cudownym ortopedą. Miał czterdzieści kilka lat, żonę, dzieci, rodzinę. Brak słów - mówił ze łzami w oczach Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Prof. dr hab. n. med. Artur Gądek, który jest kierownikiem Oddziału Klinicznego Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jest zdruzgotany. - O czym tu mówić. Dramat. Nienawiść... - mówi , a po chwili dodaje:
- Doktor Tomasz był wspaniałym specjalistą, kolegą. Doskonałym specjalistą w zakresie chirurgii ręki. Lubianym przez pacjentów i kolegów - kończy prof. Artur Gądek.
Wzruszający wpis opublikowało również Centrum Medyczne Ortotop – miejsce, którego dr Solecki był współzałożycielem.
"Tomek był nie tylko jednym z twórców Centrum Medycznego Ortotop, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem – pełnym empatii lekarzem, oddanym pacjentom, swojej pracy i ludziom, z którymi ją dzielił. Był sercem wielu naszych działań, inspiracją, na której wszyscy mogliśmy się oprzeć" - czytamy w pożegnaniu.
Śmierć Tomasza Soleckiego wstrząsnęła nie tylko światem medycyny. Radna Edyta Kruk żegnając we wpisie lekarza, wspomina jak uratował jej dłonie.
"Miałam przyjemność znać i być jego pacjentką. Kilka lat temu uratował mi ręce, dzięki niemu mogę pracować. Choć inni lekarze uznali sprawę za beznadziejną. Człowiek o ogromnej empatii, wiedzy, cierpliwości, uważnie słuchał każdego pomimo ogromu pracy i zawsze szukał rozwiązań. Był lekarzem z powołania" - czytamy we wpisie.
"Z największym żalem przyjęłam wiadomość o tragicznej śmierci krakowskiego lekarza, Tomka Soleckiego. Cenionego w środowisku ortopody. Człowieka, który przez jakiś czas pracował w tej samej placówce co mój mąż. Śmierci niepotrzebnej, bestialskiej. Składam wyrazy współczucia dla Rodziny" - napisała na facebooku Agata Kwasek, psycholog dziecięcy.
Tomasz Solecki - kim był?
Lek. med. Tomasz Solecki - ortopeda, specjalista w zakresie chirurgii ręki i stopy. Tytuł specjalisty uzyskał w 2011 roku. Doświadczenie zdobywał m.in w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie oraz Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Ukończył szkolenia i kursy z dziedziny ortopedii nie tylko w Polsce ale również w Austrii czy na Węgrzech. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego oraz Polskiego Towarzystwa chirurgii ręki.
Swoje zainteresowania skupiał wokół artroskopii kolana, łokcia, miniinwazyjnym leczeniu nadgarstka i ręki oraz ultrasonografii ortopedycznej.
