Działacze antysmogowi zwracają uwagę, że problem smogu to nie tylko problem Krakowa. „Cała aglomeracja krakowska zmaga się z zanieczyszczonym powietrzem. Są miejsca gdzie powietrze jest znacznie gorszej jakości niż w Krakowie. Niestety obecnie walka ze smogiem idzie tam bardzo wolno. O ile w Krakowie wymieniono już ponad 20 tysięcy palenisk, to w gminach okalających miasto w ostatnim czasie wymieniono zaledwie 3 z 48 tysięcy kotłów na paliwa stałe” - przypominają ekolodzy.
Czego się domagają? Przede wszystkim „nadania bezwzględnego priorytetu dla działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Państwa gminach, w tym szczególnie:
- przyspieszenia wymiany kotłów oraz pomoc mieszkańcom w pozyskiwaniu dotacji na ten cel,
- utworzenia programów osłonowych, które zapewnią wsparcie osobom uboższym w pokryciu kosztów ogrzewania,
- budowy świadomości społecznej w zakresie zanieczyszczenia powietrza i informowania o obowiązku wymiany kotłów, a także karach jakie będą nakładane za użytkowanie niedozwolonych urządzeń,
- stworzenia efektywnego systemu kontroli palenisk,
- stworzenia skutecznego systemu informowania o bieżącej jakości powietrza oraz wdrożenie działań doraźnych chroniących zdrowie najmłodszych i najstarszych mieszkańców - podejmowanych do czasu, aż powietrze będzie czyste.”
Petycja skierowana jest do władz gmin Metropolii Krakowskiej, w tym do władz gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku?
