https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniny. Blisko 170 tys. zł wyłudził fałszywy policjant od staruszki

Łukasz Bobek
Niemal 170 tys. zł straciła starsza mieszkanka Szczawnicy w Pieninach. Kobieta została oszukana metodą na fałszywego policjanta.

Na telefon stacjonarny mieszkanki Szczawnicy zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako policjant Tobiasz Limanowski z II Wydziału Śledczego w Nowym Sączu. Mężczyzna oświadczył, że w mieście grasują oszuści, którzy współpracują z pracownikami banku i kobieta może stracić wszystkie oszczędności.

- Starsza pani podejrzewała, że to może być próba oszustwa, ale mężczyzna w celu uwiarygodnienia się, kazał jej wybrać numer 997. I tu kobieta popełniła błąd, gdyż wybrała numer alarmowy nie przerywając połączenia. Kiedy po drugiej stronie odezwał się mężczyzna, seniorka była pewna, że rozmawia z oficerem dyżurnym w komisariacie, który potwierdził prowadzenie tajnej akcji na terenie Szczawnicy - opisuje metodą oszustwa mł. asp. Dorota Garbacz, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Kiedy fałszywy policjant ponownie zadzwonił do kobiety, kazał jej pójść natychmiast do banku i założyć konto internetowe z maksymalnym limitem przelewów do rachunku bankowego, na którym posiadała oszczędności. Zabronił także seniorce mówić komuś o całej akcji przekonując, że pracownicy banku to przestępcy i mają być dzisiaj zatrzymani. Zapewnił kobietę, że jej pieniądze zostaną przelane na bezpieczne konto prokuratorskie o nazwie „zabezpieczenie na funduszu skarbowym”.

- Wtedy kobieta nie rozłączając się przekazała, że wychodzi do banku. Po założeniu konta i powrocie do domu seniorka przekazała oszustowi przez telefon login i hasło. Kiedy odłożyła słuchawkę akurat do domu wróciła córka, która słysząc słowa matki od razu zorientowała się, że ta padła ofiarą oszustów. Obie kobiety natychmiast pojechały do banku i do komisariatu. Niestety, zanim pokrzywdzona dotarła na miejsce oszuści z jej konta wykonali kilka przelewów na łączną kwotę 169 tys. złotych - dodaje policjantka.

Policja jeszcze raz ostrzega seniorów, by nie wierzyli takim telefonicznym policjantom.
- Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych akcjach, nie prosi o zakładanie konta w banku i podanie numerów PIN i haseł. Nigdy nie informujmy nieznajomych o posiadanych kontach w banku i swoich oszczędnościach. Nie przekazujmy nieznajomym danych osobowych, numerów dokumentów, haseł, numerów PIN i nie zakładaj kont w banku - apelują policjanci.

WIDEO: Barometr Bartusia. Czy coś grozi firmom z Małopolski?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska