Pielgrzymka odbywała się w dniach 2-10 czerwca pod hasłem „Gaude Mater Polonia” („Raduj się, Matko Polsko”). Papież odwiedził kolejno:
- Warszawę (2-3 czerwca)
- Gniezno (3-4 czerwca)
- Częstochowę (4-6 czerwca)
- Kraków (6 czerwca)
- Kalwarię Zebrzydowską (7 czerwca)
- Wadowice (7 czerwca)
- Oświęcim (7 czerwca)
- Nowy Targ (8 czerwca)
- ponownie Kraków (8-9-10 czerwca)
Tłumy, tłumy
Na całej trasie pielgrzymki papieża witały wiwatujące tłumy.
Była i druga strona medalu. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny komunistyczne władze zmobilizowały wszystkie swoje służby, aby uprzykrzyć życie pielgrzymom. Do operacji „Lato 79” wyznaczono prawie 70 tysięcy funkcjonariuszy milicji. W telewizji pielgrzymkę pokazywano tak, by nie było widać wiwatujących tłumów. Ale ludzie i tak wiedzieli i robili swoje.
Spontanicznie zbierali się tam, gdzie był papież. Tak było na przykład na Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
Tak to wspominał na naszych łamach ks. Bronisław Fidelus, wtedy szef komitetu organizacyjnego pielgrzymki:
„Z tym oknem było tak. Ojciec Święty spacerował po pokojach. Usłyszał głosy z zewnątrz. Najpierw poszliśmy do okna przy Wiślnej i Ojciec Święty tylko pomachał, ale potem podszedł do tego od Franciszkańskiej i tam zobaczył tłum młodzieży. Otworzyliśmy je. Ojciec Święty chciał przemawiać, ale z okna widać mu tylko głowę. No to podstawiliśmy krzesło. Papież wszedł na parapet, a myśmy go z tyłu dosłownie za sutannę trzymali, żeby nie spadł. Następnego dnia była już tam zrobiona barierka."
Karty wstępu
Ówczesne władze utrzymywały, że na powitanie papieża oraz na trasach jego przejazdu gromadziło się 60-130 tysięcy ludzi, a na na Placu Zwycięstwa - 170 tysięcy osób. Ale jak podawali świadkowie i uczestnicy tamtej pielgrzymki, w mszach odprawianych przez papieża uczestniczyło nawet 10 milionów ludzi.
Na samych krakowskich Błoniach pojawiło się nawet 1,5 mln osób!
Jak wspominał ks. Bronisław Fidelus: "Na mszę na Błoniach miały obowiązywać karty wstępu. Krakowska kuria zamówiła milion kart. Władze nie zgodziły się na tak duże zgromadzenie. Wydrukowali tylko 500 tysięcy biletów. Dodrukować się nie dało, bo wszystko - papier, tusz, itd. - było limitowane. Zrobiliśmy, więc - nielegalnie - 20 pieczątek z napisem bilet na 2 osoby i siostry sercanki dniami i nocami tłukły te pieczątki. I tak rozdaliśmy ich milion."
Na krakowskich Błoniach Jan Paweł II mówił:
„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry. Musicie być mocni mocą wiary. Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów."
Papież odleciał do Rzymu 10 czerwca o godz. 17. Wcześniej na lotnisku w Balicach ucałował ojczystą ziemię.
Zobacz archiwalne zdjęcia z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski:
Jak dobrze znasz Jana Pawła II? Sprawdź się - QUIZ
Zobacz specjalny dodatek DZIEDZICTWO JANA PAWŁA II:
______________
Partner Główny Projektu Dziedzictwo Jana Pawła II:
Oczekiwanie, łzy wzruszenia, radość. Cała Polska 2 czerwca 1979 roku wstrzymała oddech. Oto Karol Wojtyła, pierwszy Polak na Stolicy Piotrowej wracał do ojczyzny jako Papież-Pielgrzym.
