MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pijani rodzice w Zatorze mieli pod opieką troje dzieci, w tym noworodka. Sprawą zajęła się policja

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Policjanci z komisariatu w Zatorze interweniowali w jednym z domów, gdzie pijani rodzice mieli pod opieką troje dzieci
Policjanci z komisariatu w Zatorze interweniowali w jednym z domów, gdzie pijani rodzice mieli pod opieką troje dzieci KPP Oświęcim
Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze prowadzą czynności w sprawie 40-letniej mieszkanki gminy Zator i jej 46-letniego męża, którzy będąc w stanie nietrzeźwości mieli pod opieką troje dzieci, w tym dwutygodniowego noworodka. Do ujawnienia zaniedbania w sprawowaniu opieki doszło podczas wizytowania rodziny przez kuratorkę sądową.

Troje dzieci pod opieką nietrzeźwych rodziców w Zatorze

Policjanci otrzymali zgłoszenie ok. godz. 21 od kuratorki Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich, iż podczas wizytacji jednej z rodzin w gminie Zator ujawniła, że rodzice trójki dzieci są nietrzeźwi. Policjanci pojechali pod wskazany adres gdzie zastali zgłaszającą, 40-latkę i 46-letniego męża, a także dzieci w wieku 12 i 14 lat oraz dwutygodniowego noworodka.

- Z uwagi na upojenie alkoholem 40-latka nie była w stanie poddać się badaniu stanu trzeźwości. Badanie stanu trzeźwości ojca dzieci wykazało 0,6 promila alkoholu. W związku z powyższym małoletni zostali oddani pod opiekę rodziny - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu

.

Jak dodaje, rodziców wszczęte zostało postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich nad którymi mieli obowiązek opieki. Dodatkowo 40-latka, odpowie również za znieważenie kuratorki sądowej, którego dopuściła się kilkakrotnie.

Sprawa do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad małoletnimi dziećmi zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. - Stan w jakim rodzice sprawowali opiekę może świadczyć o ich uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - dodaje policjantka z oświęcimskiej komendy.

Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie grozi kara do 1 roku pozbawienia wolności.

Policja apeluje o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza, czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska