MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pijani rodzice w Zatorze mieli pod opieką troje dzieci, w tym noworodka. Sprawą zajęła się policja

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Policjanci z komisariatu w Zatorze interweniowali w jednym z domów, gdzie pijani rodzice mieli pod opieką troje dzieci
Policjanci z komisariatu w Zatorze interweniowali w jednym z domów, gdzie pijani rodzice mieli pod opieką troje dzieci KPP Oświęcim
Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze prowadzą czynności w sprawie 40-letniej mieszkanki gminy Zator i jej 46-letniego męża, którzy będąc w stanie nietrzeźwości mieli pod opieką troje dzieci, w tym dwutygodniowego noworodka. Do ujawnienia zaniedbania w sprawowaniu opieki doszło podczas wizytowania rodziny przez kuratorkę sądową.

Troje dzieci pod opieką nietrzeźwych rodziców w Zatorze

Policjanci otrzymali zgłoszenie ok. godz. 21 od kuratorki Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich, iż podczas wizytacji jednej z rodzin w gminie Zator ujawniła, że rodzice trójki dzieci są nietrzeźwi. Policjanci pojechali pod wskazany adres gdzie zastali zgłaszającą, 40-latkę i 46-letniego męża, a także dzieci w wieku 12 i 14 lat oraz dwutygodniowego noworodka.

- Z uwagi na upojenie alkoholem 40-latka nie była w stanie poddać się badaniu stanu trzeźwości. Badanie stanu trzeźwości ojca dzieci wykazało 0,6 promila alkoholu. W związku z powyższym małoletni zostali oddani pod opiekę rodziny - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu

.

Jak dodaje, rodziców wszczęte zostało postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich nad którymi mieli obowiązek opieki. Dodatkowo 40-latka, odpowie również za znieważenie kuratorki sądowej, którego dopuściła się kilkakrotnie.

Sprawa do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad małoletnimi dziećmi zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. - Stan w jakim rodzice sprawowali opiekę może świadczyć o ich uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - dodaje policjantka z oświęcimskiej komendy.

Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie grozi kara do 1 roku pozbawienia wolności.

Policja apeluje o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza, czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska