Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piorunochron dla Giewontu?

Halina Kraczyńska, Zakopane
Krzyż na Giewoncie przyjmuje aż kilkaset wyładowań w ciągu roku
Krzyż na Giewoncie przyjmuje aż kilkaset wyładowań w ciągu roku Grzegorz Sikora
TOPR ostrzega, by w burzę nie być pod krzyżem. To najbardziej niebezpieczne miejsce w Tatrach.

W minioną niedzielę w Tatrach było słychać głuche pomruki pierwszej tej wiosny burzy. Nadchodzi czas piorunów w górach. Najniebezpieczniej jest wtedy na Giewoncie. Parkowcy oraz TOPR ostrzegają, by w czasie burzy absolutnie nie przebywać pod krzyżem, a naukowcy zastanawiają się, czy nie należałoby - ze względu na tłumy turystów oraz liczbę wyładowań - zamontować na kopule piorunochronów. Od dawna bowiem wiadomo, że metalowy krzyż na Giewoncie ściąga pioruny.

- Na kilometr kwadratowy południowej części Polski przypadają średnio tylko 3 uderzenia pioruna w ciągu roku - wyjaśnia Marek Szczerbiński z katedry elektrotechniki w krakowskiej AGH, ekspert od piorunów. - Krzyż na Giewoncie zaś przyjmuje aż kilkaset wyładowań rocznie!

Jak dodaje Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, w rejonie krzyża jest tak niebezpiecznie, że jeszcze nie słychać burzy, ani nie widać piorunów, a już powietrze tam jest naelektryzowane, że włosy stają na głowie. I to nie w przenośni!
Chyba tylko dlatego, że szczyt cieszy się złą sławą, jeśli chodzi o ściąganie piorunów, nigdy nie doszło tam do wielkiej tragedii i - jak się okazuje, nie było tam nawet wielu porażeń. Naukowcy z AGH podczas opracowywania ekspertyzy na temat stanu krzyża, rozważali możliwość zamontowania na kopule odgromników. Jednak okazało się, że byłyby one mało skuteczne.

- Ze względu na skały takie urządzenia nie działałyby - wyjaśnia dr Szczerbiński. Co prawda, jak twierdzą naukowcy, można by odgromienie doprowadzić do położonej niżej przełączki, ale to tylko obniżyłoby zagrożenie, a nie wyeliminowało go. - Taki piorunochron tylko by zdezorientował turystów, którzy uznaliby, że skoro on jest, to znaczy, że na szczycie jest już bezpiecznie - tłumaczy Szczerbiński.

Paradoksalnie więc, piorunochron mógłby zwiększyć liczbę porażonych. Dlatego też lepiej, żeby urządzenia nie było, a turyści nie przebywali w czasie burzy pod krzyżem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska