Prawo i Sprawiedliwość najdłużej kazało czekać na oficjalną prezentację kandydatów, którzy 15 października będą startować w wyborach parlamentarnych. Podczas czwartkowej (31 sierpnia) konferencji prasowej w Warszawie prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński przedstawił liderów list we wszystkich 41 okręgach wyborczych do Sejmu. W tym także w czterech okręgach wyborczych na terenie województwa małopolskiego, w którym wybieranych jest 41 posłów.
- Wydaje nam się, że jest to wybór najlepszy z możliwych. Mamy na pierwszych miejscach osoby o różnych życiorysach, w różnym wieku, z różnych grup społecznych - podkreślił Jarosław Kaczyński.
Po raz trzeci liderką listy
Do sensacji nie doszło w Krakowie. Od dawna mówiło się, że "jedynką" PiS do Sejmu będzie tam Małgorzata Wassermann, która już dwukrotnie z powodzeniem zdobywała mandat poselski z okręgu nr 13, gdzie w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała najlepszy wynik.
Wówczas "lokomotywą" Koalicji Obywatelskiej był Paweł Kowal. Tym razem posłanka Wassermann stoczy bój z byłym ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem, który dostał pierwsze miejsce na liście opozycji, co wywołało niemałe poruszenie w krakowskich strukturach Platformy Obywatelskiej, bo to już nie pierwszy raz, kiedy centrala partii narzuca lokalnej PO lidera spoza Krakowa.
Przypomnijmy, że w 2018 roku Małgorzata Wassermann była oficjalną kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych, podczas których uzyskała 38,06 proc. głosów w drugiej turze, przegrywając z urzędującym obecnie prof. Jackiem Majchrowskim.
Z Krakowa na Sądecczyznę
Pewnym zaskoczeniem, choć nie do końca, może być lider listy PiS w okręgu nr 14, czyli w Subregionie Sądeckim. W minionych wyborach jedynką ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego był Arkadiusz Mularczyk, który zdobył jeden z wyższych wyników w całej Polsce - 72 660 głosów. Aktualnie sądecki poseł jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie ubiegał się o mandat do Sejmu z pozycji numer dwa.
"Jedynką" jest bowiem Ryszard Terlecki z Krakowa. O takiej jego pozycji i starcie na Sądecczyźnie mówiło się od dłuższego czasu. Nieoficjalne informacje zdawał się potwierdzać sam poseł Terlecki, który coraz częściej brał udział w różnego typu wydarzeniach nie tylko w powiecie nowosądeckim, ale też limanowskim, gorlickim i na Podhalu.
Ryszard Terlecki to doświadczony polityk. W Sejmie zasiada już czwartą kadencję. Od 2015 roku jest przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, a drugą kadencję sprawuje stanowisko wicemarszałka Sejmu. W poprzednich wyborach startował z pozycji drugiej w okręgu krakowskim. Zdobył 10 327 głosów.
Liderka PiS w Tarnowie jedynką na liście
Anna Pieczarka była liderką listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu tarnowskim również w poprzednich wyborach parlamentarnych. Zdobyła rekordową ilość głosów. Poparło ją wówczas 75 220 wyborców. Przed wyborami była radną wojewódzką, zasiadała również w zarządzie województwa małopolskiego.
W parlamencie pracuje w trzech komisjach: do spraw petycji (jest zastępcą przewodniczącego), kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Od roku jest szefową PiS w tarnowskim okręgu wyborczym nr 15.
Jej pierwsze miejsce na listach do końca było niewiadomą. Kilka miesięcy temu mówiło się bowiem głośno o tym, że "jedynką" w tarnowskim okręgu będzie marszałek Ryszard Terlecki, a w ostatnim czasie miał być przymierzany z kolei do startu z Tarnowa Kamil Bortniczuk - minister sportu, który ostatecznie będzie otwierał listę w Płocku.
Rzecznik partii znów liderem w Małopolsce Zachodniej
W Chrzanowie ponownie z pierwszego miejsca wystartuje aktualny poseł Rafał Bochenek. Z wykształcenia jest prawnikiem, ale zdarzyło mu się pracować nie w zawodzie. Przez dwa lata był prezenterem pogody w TVP3 Kraków. Potem związał się z samorządem. Był bliskim współpracownikiem Beaty Szydło. W latach 2016-2017 był rzecznikiem prasowym rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, następnie podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2017-2018). W latach 2018-2019 był przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego.
W 2019 roku ubiegał się o mandat poselski w okręgu nr 12, gdzie zdobył 46 816 głosów. Aktualny poseł jest też rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości.
Kandydaci okiem politologa
O skomentowanie zaprezentowanych przez PiS "lokomotyw" wyborczych poprosiliśmy prof. Marka Bankowicza, kierownika katedry Współczesnych Systemów Politycznych i Partyjnych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie był zaskoczony przytoczonymi nazwiskami.
- Małgorzata Wassermann już nie pierwszy raz jest jedynką na liście PiS w Krakowie. Najwidoczniej Prawo i Sprawiedliwość uznało, że jest dobrym rozwiązaniem dla stolicy Małopolski i powielają Wasserman jako liderkę listy - mówi prof. Bankowicz.
- W kuluarach od dawna mówiło się, że nastąpi przesunięcie Ryszarda Terleckiego z Krakowa do Sącza. Nic w tym dziwnego, ponieważ jak spojrzymy na ostatnie wybory parlamentarne, to marszałek Terlecki nie uzyskał bardzo dobrego wyniku w stolicy Małopolski. W związku z tym PiS-owi zależało na tym, aby ta niesłychanie cenna dla ugrupowania i klubu parlamentarnego postać weszła do Sejmu bez problemów - dodaje politolog.
Zdaniem profesora UJ kandydowanie Terleckiego w Krakowie byłoby obarczone niepewnością i ryzykiem.
Małopolska podzielona jest na cztery okręgi wyborcze do Sejmu:
- okręg wyborczy nr 12 - miasto Chrzanów oraz powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki, wybieranych jest 8 posłów,
- okręg wyborczy nr 13 - miasto Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski, wybieranych jest 14 posłów,
- okręg wyborczy nr 14 - miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański, wybieranych jest 10 posłów,
- okręg wyborczy nr 15 - miasto Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki, wybieranych jest 9 posłów.
