Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2020 - do kiedy można rozliczyć? To już ostatnie dni!

redakcja
Fot. Pixabay
Kiedy dokładnie mija termin na rozliczenie podatku dochodowego w PIT za 2019 rok? Sprawdź.

Rozliczenie podatku dochodowego PIT za 2019 rok. Do kiedy?

Z powodu wybuchu epidemii koronawirusa oraz w związku z wprowadzeniem wielu obostrzeń rząd podjął decyzję o możliwości rozliczenia się jeszcze w maju, bez ponoszenia negatywnych konsekwencji w postaci kontroli podatkowych lub płacenia grzywny za opóźnienia.

W art. 15zzj tzw. tarczy 1.0 dotyczącej zapobiegania, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czytamy:

Złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia

Dłuższy termin rozliczenia tylko dla przedsiębiorców

Warto zaznaczyć, że więcej czasu na rozliczenie dostali tylko podatnicy rozliczający się na drukach PIT-36, PIT-36L i PIT-39, czyli przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, na zasadach podatku linowego oraz osoby uzyskujące przychody, od których muszą samodzielnie obliczyć i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy.

Czy za przekroczenie terminu rozliczenia zostaniemy ukarani?

Jeśli podatnik zdąży złożyć rozliczenie do końca maja, wówczas nie zostanie nałożona na niego kara. Ewentualnie zostaną umorzone wszczęte w maju postępowania podatkowe.

Dodatkowo Dziennik Ustaw opublikował rozporządzenie mające niwelować konieczność zapłaty odsetek od podatku PIT uregulowanego po ustawowym terminie 30 kwietnia.

Oznacza to, że podatek wynikający z deklaracji rocznej PIT za 2019 rok można zapłacić w terminie majowym i najpóźniej w poniedziałek 1 czerwca, bez konieczności zapłaty odsetek za opóźnienia.

31 maja przypada w niedzielę, więc termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy, czyli poniedziałek 1 czerwca 2020 roku.

Rozliczenie PIT-u w internecie

Od 15 lutego 2020 r. w usłudze Twój e-PIT udostępnione zostały przygotowane dla podatników następujące zeznanie podatkowe:

  • PIT-28 (m.in.: podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze).
  • PIT-36 (składają osoby: prowadzące działalność gospodarczą, doliczające straty z lat wcześniejszych, doliczające przychody małoletnich do własnych przychodów, odliczające w swojej deklaracji podatek minimalny od posiadanych środków trwałych).
  • PIT-37 (typowa deklaracja składana przez pracowników, zleceniobiorców i innych, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik: zakład pracy, zleceniodawca itp.).
  • PIT-38 (m.in.: przychody z tytułu odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych -sprzedaż krótka, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach mających osobowość prawną).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska