FLESZ - Nie ma szczepionek i terminów
Nikt nie chce szczepić w Piwnicznej- Zdroju
Miasto Piwnicza-Zdrój nie jest już uwzględnione w rządowym wykazie gmin, w których prowadzone będą szczepienia przeciw COVID-19. Kilka tygodni temu, kiedy rządowa strona opublikowała wykaz punków szczepień dla całej Polski, w Piwnicznej figurowała jeden z ośrodków, jednak placówka wycofała się z tej akcji. Na tę chwilę nie ma chętnych.
-Mamy dwa ośrodki zdrowia zlokalizowane w jednym budynku, ale te placówki nie podjęły się szczepień. Taka jest ich decyzja, my jako samorząd mamy związane ręce- mówi Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej- Zdroju.
Zwraca uwagę, że problem dla którego te placówki nie chcą podjąć się szczepień są być może, trudne do spełnienia wymogi i zaznacza, że do udziału w akcji nie można nikogo zmusić.
-Ośrodki są na bardzo dobrym poziomie, nie znam jednak szczegółów jakie kryteria należy spełniać żeby prowadzić teraz taką działalność szczepionkową, być może tutaj jest problem- dodaje burmistrz.
Najbliższy punkt szczepień jest oddalony o 8 kilometrów od Piwnicznej w sąsiednim Rytrze. Mieszkańcy mogą tam zapisywać się na szczepienia, dostępnych jest także wiele punktów w Nowym Sączu. Według informacji uzyskanych ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia przychodnia POZ zakwalifikowana do programu, będzie musiała przeprowadzać szczepienia także pacjentom spoza swojej listy.
Natomiast mimo, że na terenie Piwnicznej nadal nie jest ustalone, kto będzie prowadził szczepienia gmina organizuje transport dla seniorów i osób niepełnosprawnych.
-Ośrodek Pomocy Społecznej w Piwnicznej posiada bazę danych osób, które nie są w stanie samodzielnie się zorganizować. Dowozić ich będą strażacy z naszych OSP Wierchomla Wielka, Piwniczna- Zdrój oraz Młodów. Na ich wyposażeniu są samochody terenowe z napędem na cztery koła zważywszy na trudne, górskie warunki - mówi Dariusz Chorużyk.
Niestety mimo prób nie udało się nam skontaktować z przychodnią z Piwnicznej, która najprawdopodobniej wycofała się z programu szczepień.
Jeszcze można przystąpić do Narodowego Programu Szczepień
Jak informuje nas Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie w Małopolsce jest ok 500 punktów, które znajdują się są niemal w każdej gminie.
- Nie wykluczamy, że na tych obszarach, gdzie będzie to potrzebne, zwiększymy liczbę punktów szczepień- mówi Kwiecień
Do 3 lutego trwa dodatkowy nabór do Narodowego Programu Szczepień podmiotów, których zadaniem będzie przeprowadzenie szczepień w miejscu przebywania pacjenta.
-Dzięki dodatkowemu naborowi uruchomione zostaną dodatkowe zespoły wyjazdowe, które zapewnią wsparcie już istniejącym zespołom, utworzonym przy punktach szczepień-dodaje rzeczniczka.
