Stailizacja osuwiska w Żegiestowie
Osuwisko na DW 971 w Żegiestowie uaktywniło się po intensywnych opadach deszczu pod koniec sierpnia 2021 roku. Wówczas wykonano najpilniejsze prace i zabezpieczono skarpę korpusu drogowi i kamienny mur oporowy siatką stalową na długości około 180 m. By uniknąć dalszego osuwania się drogi, wprowadzono także ograniczenie tonażu do 7,5 tony i wyłączono z ruchu jeden pas jezdni.
W drugiej połowie stycznia tego roku spółka Remost z Dębicy rozpoczęła prace przygotowawcze związane ze stabilizacją osuwiska na DW 971 w Żegiestowie. Przygotowano m.in. teren do montowania zbrojenia, a roboty te wykonywane były przy zachowaniu ruchu drogowego. Wprowadzono jednak wahadło, którym koordynowała sygnalizacja świetlna.
Uwaga na utrudnienia na DW 971
Podczas prowadzonych prac wykonawca ocenił teren wokół osuwiska i możliwości poprowadzenia objazdu. 1 kwietnia mają bowiem ruszyć prace przy wykorzystaniu palownicy. To duża i ciężka maszyna, za pomocą której w ziemię wbitych zostanie aż 250 pali, które umocnią szkielet odtwarzanej drogi.
Początkowo planowano na ten czas prac poprowadzić objazd dla samochodów osobowych po pobliskiej ścieżce rowerowej. Zdecydowano jednak na wprowadzenie innego rozwiązania. Od 1 kwietnia do 31 maja na odcinku prowadzonych robót droga będzie zamykana dla ruchu w godzinach nocnych od godz. 20 do godz. 6 od poniedziałku wieczór do soboty nad ranem. W dni robocze ruch będzie odbywał się wahadłowo z ograniczeniem tonażu do 7,5 tony w godz. 6-20, a w dni wolne od pracy przez 24 godziny na dobę.
Oznacza to, że przez dwa miesiące na osuwisku w Żegiestowie prace będą prowadzone nocą. W ten sposób mają być jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców ale również osób, które codziennie pokonują trasę na odcinku Piwniczna-Zdrój – Muszyna.
Stabilizacja osuwiska w Żegiestowie kosztować będzie ponad 7 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku, kiedy to DW 971 będzie znów całkowicie przejezdna.
Polecane
- Katarzyna Zielińska i jej piękne motyle. Dla aktorki mają one szczególne znaczenie
- Gdzie smacznie zjeść w Krynicy-Zdroju? Te restauracje mają najlepsze opinie w Google
- Czarna Młaka urzeka także zimą. Zobacz unikatowe dzieło natury
- W uzdrowisku będzie nowa atrakcja. Nietypowy plac zabaw na szczycie góry
- Studniówka z liceum w 1987 roku. Tak kiedyś wyglądały szkolne bale!
- Parki świateł to popularna atrakcja, ale z reguły płatna. Tu jest za darmo!
