Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga pijanych kierowców na Sądecczyźnie. Policja: Zero tolerancji

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Aż pięciu nietrzeźwych kierowców, którzy prowadzili pojazdy mając w organizmie od 2 do 3 promili alkoholu, zatrzymali w ostatnich dniach policjanci na sądeckich drogach. Funkcjonariusze wobec takich kierowców kierują się maksymą „zero tolerancji”, bo to właśnie własnie oni najczęściej są sprawcami kolizji i wypadków, które niejednokrotnie kończą się tragicznie.

FLESZ: Pierwsza pomoc przy wypadkach drogowych. To musisz wiedzieć!

Tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni sądeccy policjanci zatrzymali aż pięciu nietrzeźwych kierowców. Pierwszego w Librantowej w sobotę, 12 października po godz. 18. Pijany kierowca uszkodził bramę wjazdową do jednej z posesji, a następnie uderzył w zaparkowany samochód. Jakby tego było mało, 38-letni kierowca zasnął w swoim aucie. Zbudzili go policjanci, którzy sprawdzili jego trzeźwość. Okazało się, że miał w organizmie 2,8 promila alkoholu.

- Dwa dni później, po godzinie 22 w Krynicy-Zdroju policjanci zatrzymali kobietę kierującą samochodem marki seat. Okazało się, że prowadziła swój pojazd, mimo że w organizmie miała ponad trzy promile alkoholu! - mówi Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Mniej, bo 2,1 promila alkoholu w organizmie miał 55-letni kierowca, którego w niedzielę 20 października zatrzymali policjanci z Grybowa.

Szczęśliwie zakończyła się podróż dla nietrzeźwego kierowcy fiata. Mężczyzna w poniedziałek 21 października w miejscowości Rożnów zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Do szpitala był eskortowany przez policję, bo był bardzo agresywny. Okazało się, że miał 2,8 promila alkoholu w organizmie.

- Tego samego dnia w Rdziostowie doszło do wywrócenia samochodu. Okazało się, że kierował nim 25-latek, który miał dwa promile alkoholu w organizmie - dodaje Izworska. - On i podróżująca z nim pasażerka zostali przewiezieni do szpitala.

O wymiarze kary dla wszystkich kierowców zdecyduje teraz sąd.

Kara za jazdę w stanie nietrzeźwości

Warto pamiętać, że dozwolona ilość alkoholu w organizmie, z którą można usiąść za kierownicą, to do 0,2 promila. Osoby, które przekroczą ten próg muszą liczyć się poważnymi konsekwencjami.

Kierowca ze stężeniem alkoholu we krwi między 0,2 i 0,5 promila popełnia wykroczenie. Karą za takie wykroczenie jest utrata prawa jazdy na co najmniej 6 miesięcy, o czym decyduje sąd, oraz 5 tysięcy złotych grzywny.

Kierujący, który ma powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie popełnia przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. W takim przypadku sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska