Działania członków zorganizowanej grupy przestępczej były bardzo zaawansowane, trwały co najmniej od kilku miesięcy. Ustalono, że dom pokrzywdzonego oraz pobliska okolica były stale pod obserwacją prowadzoną przy pomocy dwóch ukrytych na drzewach kamer. Podejrzani co najmniej dwukrotnie wchodzili na posesję mężczyzny, interesowali się jego życiem, prywatnymi planami. Ustalali wartość jego majątku zdeponowanego w kryptowalucie.
Do ujawnienia przestępstwa doszło w październiku 2019 r., kiedy to na terenie województwa małopolskiego funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali wychodzących z siłowni, Tomasza B., ps „Kadafi”, poszukiwanego listem gończym do odbycia kary 14 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz Dariusza L. poszukiwanego listem gończym do odbycia kary 14 lat pozbawienia wolności. Wykonane wówczas czynności, w tym także liczne przeszukania, pozwoliły na zabezpieczenie szeregu istotnych dowodów świadczących o przygotowaniach do uprowadzenia krakowskiego biznesmena.
W domu jednorodzinnym na terenie Małopolski, w którym ukrywali się oskarżeni, znaleziono kominiarki, zagłuszarki sygnału GPS, radiostację wraz z zestawami słuchawkowymi, kamery służące do podglądu w trybie on-line, maski na twarz, peruki, noże, siekiery, broń palną i amunicję, paralizator, taśmy klejące, mapy Krakowa oraz Tarnowa, noktowizor oraz lornetkę. Ponadto sprawcy weszli w posiadanie przedmiotów mających zapewnić im, że nie zostaną rozpoznani, takich jak: silikonowe maski, czy sztuczne wąsy oraz ułatwiających pozbawienie wolności pokrzywdzonego, takich jak trytytki z tworzywa sztucznego służące do krępowania rąk. Dopuścili się także fałszowania dokumentów i posiadania bez zezwolenia broni palnej i amunicji m.in. pistoletu marki Glock i marki „CZ” oraz rewolweru z amunicją. Mieli też paralizatory, a jedną kamerę ukryli w drzewie ozdobnym znajdującym się na posesji biznesmena.
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przygotowania do uprowadzenia i wzięcia zakładnika.
Wobec wszystkich oskarżonych od momentu ich zatrzymania stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Ponadto Dariusz L. usłyszał zarzuty podrobienia i posłużenia się dowodem tożsamości kwalifikowane z art. 270 par. 1 kk oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej kwalifikowany z art. 263 par. 2 kk.
Tomasz B. usłyszał również zarzuty przerobienia dokumentu tożsamości oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej. Artur G. usłyszał zarzuty udaremnienia prowadzenia postępowania karnego poprzez pomoc sprawcom w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Najciekawsze domy do kupienia w Małopolsce do 200 tys. zł. Duże metraże i niska cena
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
