Do wielkiej bijatyki pseudokibiców doszło 5 sierpnia 2023 roku podczas turnieju piłkarskiego, który na stadionie w Radłowie zorganizowali zaprzyjaźnieni na co dzień sympatycy Unii Tarnów i Wisły Kraków.
W pewnym momencie pod stadion podjechały busy, z których wyskoczyło kilkudziesięciu zamaskowanych mężczyzn. Jak się później okazało, byli to kibole Zagłębia Sosnowiec, BKS Stal Bielsko Biała i Beskid Andrychów. Wtargnęli oni na teren radłowskiego obiektu sportowego i rozpoczęła się regularna bijatyka z obecnymi już na miejscu pseudokibicami z Małopolski.
Kibole z Tarnowa i Krakowa byli uzbrojeni w niebezpieczne narzędzia w postaci maczet, rakiet sygnalizacyjnych, pistoletu na sprężone powietrze, rac oraz petard.
- W wyniku postrzelenia rakietą sygnalizacyjną w okolice brzucha śmierć poniósł na miejscu Łukasz Z. - sympatyk klubu z Bielska Białej - zaznacza Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
Kto wystrzelił racę, która zabiła pseudokibica?
Podczas trwającego około półtora roku śledztwa, prokuraturze i policji udało się ustalić 60 pseudokibiców z Tarnowa, Krakowa, Sosnowca, Andrychowa i okolic Bielska Białej którzy brali udział w bijatyce.
- Zidentyfikowanie osób, które uczestniczyły w zbiegowisku, nie było łatwe, ponieważ mężczyźni ci byli zamaskowani, mieli zakryte twarze i tutaj funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rzeczywiście wykonali kawał dobrej roboty, ponieważ korzystano tutaj z danych od operatorów sieci telefonicznych. Analizowano nagrania z kamer od osób prywatnych, a także z punktów gastronomicznych, z barów, gdyż zakładano, że ci pseudokibice, poruszając się w kierunku swoich miejsc zamieszkania, gdzieś zatrzymywali się po drodze - mówi prok. Sienicki.
Śledczy prowadzący sprawę sięgali również po szereg specjalistycznych opinii m.in. z zakresu badań DNA, chemii, broni, balistyki czy daktyloskopii.
- Wykorzystano tutaj duże możliwości wykrywcze. Kluczowa była też opinia wykonana przez Wojskowy Instytut Technicznych Uzbrojenia, który badał oddziaływanie rakiet sygnalizacyjnych na ciało ludzkie. Przeprowadzono też eksperyment. W oparciu o to ustalono, że pokrzywdzony Łukasz Z. odniósł śmiertelne rany od racy wystrzelonej przez inną osobę - przekazał rzecznik tarnowskiej prokuratury.
Śledczy nie wiedzą jednak, kto dokładnie odpowiada za śmierć 40-letniego pseudokibica z Bielska Białej.
- Nie udało się ustalić, kto konkretnie z osób uczestniczących w tym zdarzeniu tę racę odpalił - przyznaje prok. Sienicki.
Zarzuty i areszty dla kiboli za zadymę w Radłowie
Oskarżeni kibole z Małopolski i województwa śląskiego w chwili, gdy uczestniczyli w zadymie, mieli od 17 do 41 lat.
Wszyscy pseudokibice objęci aktem oskarżenia odpowiedzą przed Sądem Okręgowym w Tarnowie za czynny udział w zbiegowisku, którego następstwem była śmierć 40-latka. Grozi za to do 5 lat więzienia.
Dodatkowo dziewięciu kiboli usłyszało zarzut dotyczący udziału w bójce, podczas której posługiwali się niebezpiecznymi przedmiotami. Oni mogą za to otrzymać wyroki do 10 lat pozbawienia wolności.
Wobec 25 oskarżonych mężczyzn zastosowano areszty tymczasowe. Pozostali będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.
Prokuratura zaznacza także, że dalej prowadzone jest odrębne postępowanie, które ma na celu wykrycie pozostałych uczestników bijatyki w Radłowie, których do chwili obecnej nie udało się ustalić.
POLECANE
- Tarnowianie powitali 2025 rok, wielka zabawa sylwestrowa powróciła na Rynek
- Nasi ludzie w TV. Mogliśmy ich oglądać w tym roku na ekranach telewizorów
- Przypomnijcie sobie Tarnów z pierwszej dekady XXI wieku! Łezka w oku się zakręci
- Katastrofa na Dunajcu koło Tarnowa. Tysiące śniętych ryb
- Takimi autobusami kiedyś jeździło się po Tarnowie! Zostało po nich tylko wspomnienie
- Oto najwięksi pracodawcy w regionie! Zatrudniają setki, a nawet tysiące osób
