Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci, niczym te u Azteków. To Barycz z lotu ptaka

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Cracow From Sky/Arkadiusz Ślusarczyk
Krakowianie produkują około 350 tys. ton śmieci rocznie. Sporo, i nie wszystko da się poddać recyklingowi. Co dzieje się z niechcianą resztą? Śmieci wraz z ziemią służą do budowy kopców, przypominających kształtem świątynie Majów czy Azteków. Zobaczcie jak wygląda składowisko odpadów MPO na Baryczy, przy ul. Krzemienieckiej.

FLESZ - Polacy boją się utraty pracy

Lokalizacja Składowiska odpadów komunalnych Barycz jest efektem zawartego w 1974 roku porozumienia pomiędzy Kopalnią Soli „Wieliczka” i Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Krakowie. Całość terenu przeznaczonego na ten cel o powierzchni, ok. 36 ha została podzielona na trzy etapy. Dwa z nich są zrekultywowane, trzeci o powierzchni ok. 11 ha eksploatowany jest od marca 2005 roku.

Przywożone na składowisko odpady są przy wjeździe ważone i rejestrowane. Prowadzona jest elektroniczna ewidencja ilości i rodzajów dowożonych odpadów. Deponowane odpady są na bieżąco zagniatane kompaktorami, dezynfekowane wapnem chlorowanym i izolowane warstwą ziemi. Koła i podwozia samochodów wyjeżdżających ze składowiska są myte w jednej z dwóch automatycznych myjni. Odcieki ze składowiska kierowane są bezpośrednio do miejskiego kolektora sanitarnego, którym trafiają grawitacyjnie do Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie.

Powstający w wyniku naturalnego procesu fermentacji odpadów na składowisku biogaz przetwarzany jest w czterech blokach energetycznych (zespołach prądotwórczych) na energię elektryczną i cieplną, które są wykorzystywane na potrzeby własne instalacji i obiektów zlokalizowanych przy ulicy Krzemienieckiej w Krakowie.

Krakowska laguna powstała w Czyżynach. Kolor? Prawie Zanziba...

Wszystko pięknie, ale ile śmieci trafia na hałdy? - Całkowita ilość zebranych odpadów z Krakowa w 2020 roku to ok. 346 000 ton. Z tego ok. 9 600 ton odpadów po przetworzeniu w innych instalacjach zostało zdeponowanych na składowisku. Daje to poziom składowania równy 2,7procent i jest to naprawdę bardzo mało w stosunku do innych polskich miast - informuje Piotr Odorczuk, rzecznik MPO w Krakowie.

Śmieci zebranie z naszych domów przyjeżdżają na Barycz i są sortowane, przez maszyny i ręcznie, by odzyskać z nich jak najwięcej. I jak widać wypada to nieźle, ale... góra-piramida ciągle rośnie. Widać to gdy porównamy stare zdjęcie MPO z naszymi nowymi zdjęciami. Cóż, najlepszym rozwiązaniem jest być bardziej eko i mniej śmieci produkować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska