ODWIEDŹ NAS na naszym profilu
facebook.com/StrefaAgroSwietokrzyskie
Wielokrotnie pisaliśmy o dramatycznej sytuacji rolników, którzy za kilogram porzeczki w skupach otrzymywali 40 groszy, co nawet w połowie nie pokrywało kosztów produkcji. W czwartek przekazujemy pierwsze dobre wiadomości w tej sprawie. - Udało się nam uzyskać nie 410 złotych do hektara, lecz 800. W tej sprawie, prócz mnie, lobbowało wiele osób, naciski były dość silne – relacjonował poseł Marek Gos. - Te pieniądze, plus to, co udało się uzyskać ze zbioru, dodając dopłaty bezpośrednie mam nadzieję, że wystarczy na pokrycie kosztów wkładu finansowego plantacji – dodawał poseł.
Przypomnijmy, że tydzień temu z oficjalnym wnioskiem w sprawie uruchomienia pomocy w ramach de minimis dla producentów porzeczki czarnej do Ministra Rolnictwa wystąpiła Świętokrzyska Izba Rolnicza. Wówczas prezes Ryszard Ciźla zapowiadał walkę o pomoc aż do skutku.
W pracy związanej z formalnościami resort rolnictwa uruchomi, tak jak w zeszłym roku, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy będą musieli tylko złożyć odpowiednie oświadczenie w powiatowym biurze ARiMR.
Wkrótce poinformujemy o terminach składania wniosków
W czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z właścicielami upraw czarnych porzeczek. Podczas spotkania obie strony omówiły sytuację rynkową oraz przedstawiły możliwe scenariusze pomocy dla plantatorów oraz uregulowania rynku. Plantatorzy porzeczek zostali również poinformowani o toczących się w Sejmie i Senacie pracach nad ustawą o Agencji Rynku Rolnego, która wprowadza obowiązek zawierania umów kontraktacyjnych na piśmie oraz ustawą Prawo Łowieckie, która ma uregulować sprawę zniszczeń upraw wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.