https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po 70 latach odnaleziono złoty pierścionek pod podwójnym dnem kubka

Małgorzata Gleń
Fot. Mirosław Maciaszczyk, Muzeum Auschwitz
Kubek z podwójnym dnem ze skarbem znaleźli pracownicy Muzeum Auschwitz. W środku ukryty był złoty pierścionek oraz łańcuszek. Kubek był jednym z kilkunastu tysięcy emaliowanych naczyń zrabowanych przez Niemców osobom deportowanym do obozu Auschwitz-Birkenau.

– W trakcie prac zabezpieczających naczynia emaliowane znajdujące się na wystawie głównej okazało się, iż jeden z kubków ma podwójne dno. Było ono bardzo dobrze ukryte, jednak ponieważ w wyniku upływu czasu materiały ulegały stopniowej degradacji, wtórne dno odspoiło się od naczynia – opowiada Hanna Kubik ze Zbiorów Miejsca Pamięci.

– Pod nim znajdował się m.in. wykonany ze złota damski pierścionek oraz łańcuszek zawinięty w kawałek płótna. Zarówno pierścionek, jak i łańcuszek posiadają cechy probiercze dla złota próby 583 umieszczanej na wyrobach wyprodukowanych w Polsce w latach 1921-1931. To głowa rycerza z cyfrą trzy po prawej stronie. W celu szczegółowego potwierdzenia zawartości znaleziska, obiekt poddany został specjalistycznym badaniom, m.in. wykonano jego zdjęcia RTG, a także wykonano badanie metodą XRF, które wykazało obecność metali, m.in. miedzi, złota i srebra – dodała Kubik.

Jak wyjaśniają w Muzeum pomimo upływu ponad 70 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz wciąż jeszcze zdarzają się przypadki natrafiania na ukryte przez ofiary przedmioty.

– Deportowani na zagładę Żydzi byli przez Niemców okłamywani. Mówiono im o przesiedleniu, życiu w innym miejscu, pracy. Pozwalali ofiarom zabierać ze sobą niewielkie bagaże. W ten sposób Niemcy mieli pewność, iż w tych bagażach – wśród ubrań i przedmiotów potrzebnych do życia – znajdą się ostatnie kosztowności deportowanych rodzin – powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński.

– Ukrywanie wartościowych rzeczy – wielokrotnie poświadczone w relacjach ocalałych, a także będące przyczyną rozpruwania i starannego przeszukiwania ubrań i walizek w obozowych magazynach zrabowanego mienia, „Kanadzie” – świadczy z jednej strony o świadomości ofiar co do rabunkowego charakteru deportacji, ale z drugiej strony pokazuje, że rodziny żydowskie ciągle miały resztki nadziei na to, że przedmioty te będą im potrzebne do życia – podkreślił dyrektor Cywiński.

W zbiorach Miejsca Pamięci znajduje się ponad 12 000 naczyń emaliowanych, wśród nich m.in. kubki, garnki, miski, czajniki, dzbanki – w tym naczynia ozdobione wizerunkami bawiących się dzieci oraz wizerunkami zwierząt.

Biżuteria znaleziona w kubku przechowywana będzie w Zbiorach Muzeum w formie odzwierciedlającej sposób, w jaki została ukryta przez właściciela, jako świadectwo losu Żydów deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rudy z budy
To nie dziennikarz, to bydlę ktore jako volksdojcz wysługuje sie niemieckiej gazecie i reprezentuje niemieckie interesy w Polsce.
r
rudy z budy
Autor tego artykułu sugeruje ze byla to własność żydowska dlatego ze Gazeta Krakowska jako Gazeta niemiecka i spadkobierczyni tradycji niemieckich związanych z okupacja Polski w postaci wydawanych wtedy tzw gadzinowek, bedzie chciała przejąć tez pierścionek (bo jest ze złota) i wyslac go do centrali koncernu ktory jest jej wlascicielem czyli Verlagsgruppe w Passau.
Oczywiscie nim to sie stanie volksdojcze pracujący w GK pojada swoim Golfem dislem do Auschwitz aby sprawdzic czy to rzeczywiscie złoty pierścionek a beda to robic tzw próba na zęba.
D
Dziennikarka
Dziennikarzu - zmień tytuł. Pierścionek - jak widać ze zdjęcia, był ukryty w podwójnym dnie kubka, a nie pod podwójnym dnem, przecież leżał między dwiema warstwami metalu. Poza tym w Auschwitz nie ginęli tylko Żydzi, skąd wiadomo, że to był ktoś tej narodowości? Dlaczego to nie jest wyjaśnione w tym artykule? Co oznacza zawartość innych metali w pierścionku? Że to był tani pierścionek? czemu to się tak urywa bez komentarza?
a
a
Charakterystyczne ucho?
D
Derwisz
Skąd wiadomo, że to należało do osoby narodowości żydowskiej?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska